Landscapes of globalization: Animanga Otaku culture in Istanbul and Berlin
Küresellik manzaraları: İstanbul ve Berlin?de Animanga Otaku kültürü
  1. Tez No: 235884
  2. Yazar: ZEYNEP ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1990'lı yılarda dünya gençlik kültürleri içerisinde hatrı sayılır bir ilgiyeulaşan anime, manga ve otaku kültürü özellikle 1970'li yıllardan itibaren Japonya'dayeşeren popüler kültür dalgası içerisinde oluşturulmuş, Japonya'nın II. Dünya savaşısonrasında yeni dünya politikası kapsamında uluslararası alanda kendi pazarını eldeetmiştir. Dünya gençleri tarafından sunduğu alternatif türler, renkli ve ideal karakterve dünyalarla akademisyen ve araştırmacıların da dikkatini çekmiş, görmezdengelinmemiştir. Bu çalışma anime, manga otaku kültürünün, İstanbul'da yaşamaktaolan gençler üzerindeki tesiri üzerine yoğunlaşırken, bu tesiri küreselleşme sınırlarıiçerisinde tutup, küresel dolaşım bağlamında değerlendirmeyi hedeflemiştir. Bukültürü ulaştığı her bir lokalde karşılaştığı etkileşimler sonucu yeni özgün biçimi iledeğerlendirmek ve bunun sunumunu yapmak bu çalışmanın temel sorunsalıdır.Anime ve manga otaku kültürü bağlamında, İstanbul ve Berlin'de yapılan sahaaraştırmaları ile karşılaştırmalı olarak yapılan bu çalışma, anime, manga ve otakukültürünün İstanbul'da ve Berlin'de ne şekilde, ne gibi özelliklerle varolduğunuküresel kültürler üzerinden açıklarken, bazı akademisyen ve araştırmacılar tarafındandünyadaki farklı kültürel oluşumlara yönelik iletilen arada kalmışlık, kültürelşizofreni, ötekilik gibi bazı görüşlere eleştirel bir bakış niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Anime, manga and otaku culture, which drew considerable attention from theworld youth culture in the 1990s, was formed within the popular culture wave thatemerged in Japan especially after the 1970s, and has achieved its own marketinternationally within the new world policy of Japan after World War II. Thealternative types, colorful and ideal characters and worlds provided has attracted theattention of world youth, academicians, and researchers. As this study focuses on theeffects of anime, manga, and otaku cultures on the youth living in Istanbul, it aimedto evaluate this effect within the context of the boundaries of globalization. Thefundamental problematic of this study is to evaluate and present this culture with itsnew, exclusive form of locality as a result of the interactions in each locality. Thisstudy was conducted as comparative one, with field studies performed in Istanbuland Berlin within the scope of anime and manga culture, and explains the existenceand characteristics of manga and otaku cultures in Istanbul and Berlin through globalculture, and to some academicians and researchers, it is a critical perspective onsome views as to the problem of belonging related to different cultural formations inthe world, in-betweenness, cultural schizophrenia, and being the other.Anime, Manga, Otaku, Globalization, Youth Cultures