Educational landscapes in early years: A comparative study of Turkiye and Indonesia's approaches to early childhood education
Erken çocukluk eğitiminde eğitimsel görünümü: Türkiye ve Endonezya'nın erken çocukluk eğitimi yaklaşımlarının karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 852905
  2. Yazar: WINDA TRIMELIA UTAMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERDEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bir ülkenin eğitim sistemi, ülkesinin ilerlemesini ve gelişmesini belirlemede önemli bir role sahiptir; bu nedenle dünyadaki tüm ülkeler, her zaman eğitimlerini zamanın ihtiyaçlarına ve küreselleşmeyee uyumlu hale getirmek için yenilik yaparlar. Bunun içinde diğer ülkelerin eğitimleri ile karşılaştırmaları yaparlar. Bu çalışmada Türkiye ve Endonezya'daki eğitim sistemi üzerine yapılan bir araştırma eğitim süreci ve eğitim ortamı açısından ele alınmaktadır.Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden çoklu durum çalışması kullanılmaktadır.Bu çalışmaya, Türkiye (3) ve Endonezya'daki (3) toplam 6 okuldan 14 anaokulu öğretmeni dahil olmuştur. Veriler, görüşme, döküman, gözlem ve alan notu yoluyla elde edilmiştir. Nitel veriler, betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Geçerliliği ve güvenilirlik için very üçgenlemesi yapılmıştır. . Çalışmanın sonucu, Türkiye ve Endonezya'daki eğitim sisteminin bazı yönlerde benzerlik ve farklılıklar gösterdiğini göstermektedir. Farklılıklar, eğitimin planlamasında ortaya çıkmıştır; Türkiye'deki öğretmenler etkinlik odaklı olarak aylık ve günlük planlamaya odaklanırken, Endonezya ise dönemlik ve haftalık planlamaya odaklanmaktadır. Bununla birlikte, planlar hazırlarken her iki ülke de çocukların ihtiyaçları, yaş grupları ve öğrenci gelişimi gibi aynı konulara dikkat edilmektedir. Her iki ülkede de üç tür değerlendirme yapılmaktadır (Çocuk, Program, Öğretmen değerlendirmesi). Eğitim ortamı olarak iç ve dış mekanlar benzerdir; her iki ülke de sınıfların içerisinde merkezler yer almaktadır, dış mekanda ise bazı merkezler, oyun alanları ve ekim-dikim yapılacak tarım alanları bulunmaktadır. Farklı olarak Endonezya'da okul öncesi eğitim sınıfında bir din merkezine sahip olmasıdır. Anahtar kelimeler :Eğitim Sistemi, Karşılaştırmalı Eğitim, Türkiye, Endonezya
Özet (Çeviri)
The education system of a country has an important role in determining the country's progress and development, for this reason, countries in the world always innovate in their education systems in order to align their education with the needs of the times and globalization. One of the ways is by conducting education comparisons with other countries. This study discussed about the education system in Turkiye and Indonesia in term of education process and education environment. This study uses multiple case study research methodology, with a qualitative approach. The data sources in this study were interview results of 14 Kindergarten school teachers from 6 schools in Turkiye and Indonesia. The data were obtained through documents, Interview, observation, and the field note, Qualitative data were analyzed through descriptive analysis technique. Validity and reliability data gathered from source triangulation, reviewing data from different sources. The result of the study show that the education system in Turkiye and Indonesia has similarity and differences in some aspect. The differences showed on the learning planning, Turkish focus on activity, monthly and daily, while Indonesia focus on semester and weekly planning, otherwise they pay attention to the same thing when preparing the learning planning, such as need of children, age group, and development of student. They make the learning activity flexible due the situation and condition, and 3 kinds of evaluation conducted in both countrie (Children, Program, Teacher evaluation). Educational environment indoor and outdoor are similar, both country have centers in the class, and some centers outside, play area, and farming area. What make it different is Indonesia has religion center in the class, and one learning center one classes, and in Turkiye have all centers in one class. Keyword: Educational system, comparative education, Turkiye, Indonesia