Basel II sermaye yeterliliği uzlaşısı'nda risk yönetimi ve Türkiye'de KOBİ'lere olan etkisi
Risk management in basel II and the effects of basel II on Turkish small and medium sized enterprises
  1. Tez No: 235883
  2. Yazar: EMİNE ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmamızda, Basel II adı verilen bankaların uyması zorunlu olan çeşitli çalışma kriterlerini açıklamaya çalışacağız. Bankaların krize ve ekonomik çalkantılara karşı dayanıklılığını arttırmaya yönelik banka sermayelerinin, riskli aktiflere oranının %8'den az olamayacağını ifade eden sermaye yeterlilik göstergesi olan Basel I, günümüzde yerini daha gelişmiş bir sistem olan Basel II'ye bırakmak üzeredir. İlk bölümde genel olarak risk, risk yönetimi ve risk çeşitleri incelenmiş; risk yönetiminin finans piyasasındaki aktörler için ne kadar önem taşıdığı anlatılmıştır. Risk yönetimi getiri, sermaye ve riski ilişkilendiren; bunlar arasında optimum dengeyi sağlayan bir yaklaşımdır. Bankalar getiri sağlamak amacıyla aldıkları kararlar ile kaynaklarını çeşitli alanlarda kullanırlar. Bu işlemler sırasında çeşitli riskleri üstlenirler. Önemli olan nokta en doğru kararların verilip verilmediğinin, alınan riskler karsısında yeterli getirinin elde edilip edilmediğinin ve buna ayrılan kaynakları ayırmaya değip değmediğinin ölçülebilmesidir.İkinci bölümde Basel I ve Basel II ile birlikte gelen yenilikler anlatılmış, iki uzlaşı arasındaki farklardan bahsedilmiştir. Ayrıca Basel II'nin üç temel aşaması olan asgari sermaye yeterliliği, denetimsel inceleme süreci ve piyasa disiplinin sağlanması detaylı olarak izah edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise Türkiye'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin Basel II sermaye yeterliliği uzlaşı'sının getirdiği yeni regülasyonlar karşısında neler yapmaları gerektiği anlatılacaktır. KOBİ'lerin büyük şirketlere oranla daha esnek hareket edebilme ve hızlı kredi sağlama imkanlarının devam edebilmesi için Basel ? II uzlaşısı yükümlülüklerini sağlamaları gerekmektedir. Bu açıdan da bakıldığında KOBİ'ler için getirilen çeşitli öneriler akademisyenlerin ve yöneticilerin değerlendirmesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, we try to criticize the new capital measurement and capital standards of Basel II that the financial institutes have to adapt. To improve resilience of banks against economic turmoil of bank capital, bank capitals cannot be less than %8 of risky assets. The Basel I is getting give place to improved Basel II Capital Measurement and Capital Standarts. In the first chapter, we try to express the definition of risk, risk management and risk types and their role and importance of financial actors briefly. Risk management associates the incomings, capital and risk factor. It tries to optimise the balance between these elements. The trade banks use their incomings in various areas, these operations includes some risks. The main point is to make right decisions, then to control the operation process and evaluate the successful using of reserved sources. In the second chapter, it is explained new process and regulations of Basel II, and pointed the differences between the first one. Basel II has three important pillars: calculation of minimal capital requirements, supervisory review process and market discipline. In the last chapter, it is tried to explain the needing actions of Small and Medium Sized Enterprises that is operating for Basel II in Turkey. Small and medium sized enterprises are more flexible and take credit rapidly than large sized companies in financial sector. To maintain these abilities, they have to perform Basel II regulations perfectly. In this perspective, we present some process and operation suggestions about Small and medium sized enterprises for the academicians and managers.