Varoluşçu felsefe ve Albert Camus'un ?Yanlışlık? adlı oyununundan hareketle bir kısa film üretim süreci
Process of making a short movie on the basis of existentialist philosophy and Albrert Camus? play the misunderstanding
  1. Tez No: 235903
  2. Yazar: ALİ ADNAN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SARIKARTAL, ÖĞR. GÖR. UFUK AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Bu çalışma Film ve Drama Bölümü Yüksek Lisans Programı'nda yapımcılık eğitimi gören Ali Adnan Özgür tarafından hazırlanmıştır. Daha çok romanları, özellikle de Yabancı adlı romanıyla tüm dünyada ünlenen Albert Camus' nün ?Yanlışlık? isimli oyununun kısa film olarak sinemaya aktarma çalışması sürecinde ?Yapımcının? başından geçenlerin anlatıldığı yüksek lisans bitirme tezi sunumudur. Bu bağlamda Varoluşçu Felsefe'ye de değinilmiştir.Bu çalışma da filmin oluşması sürecinde yapılmış olan ön çalışmaları, çekim süreci ve sonrasını kapsayan bir ürün olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This project is filed by Ali Adnan Özgür, who has been training as a production student in Master?s Program in Film and Drama. This study is a presentation of the graduation thesis in which we can perceİve the ?producer? experience in the making of a short movie based on the play ?The Misunderstanding?, by Albert Camus; who is mostly famous with his novels, especially with ?The Stranger?. In this context, Existentialist Philosophy is mentioned.This project is presented as a product which involves the preliminary works made in the proces es of pre-production,production and postproduction.