From Ulysses to Catch-22: A study on absurdity in English novel
Ulysses'ten Catch-22'ye: İngı̇lı̇z romanında absürdizm üzerı̇ne bı̇r çalışma
- Tez No: 935136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Absürdizm, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, özellikle Albert Camus'nün Sisifos Miti adlı ünlü denemesinin yayımlanmasıyla, edebi bir akım olarak akademik bir araştırma konusu olarak kabul görmüştür. Absürdizm, varoluşçuluğun bir sonucu olarak ortaya çıkan ya da ondan ayrılan felsefi bir akımdır. Absürdist romanlar ve dramalar, karakterleri ve hikayeleri tasvir ederek varoluşçu ve nihilist bakış açılarını irdeler; buna ek olarak, absürdite, bireylerin yaşamda temel bir anlam yokluğunun farkına vardıklarında ve bunun içinde yaşamak zorunda hissettiklerinde ortaya çıkar. Savaşlar dini ve manevi inançların yitirilmesine yol açarak insanların anlamlı ve saygın bir yaşam özlemlerini yok etmiş; savaş sonrası dönem yabancılaşma, güvensizlik, umutsuzluk ve yalnızlık gibi varoluşsal sorunlar yaratmıştır. Dünyanın anlamsızlığı insanı çevresinden ve kendisinden koparmış, yazarlar da anlamsız bir dünyadan kopuşu 20. yüzyılın iğrenç bir resmini çizmek için kullanmışlardır. Bu bağlamda, modernist ve postmodernist edebi eserler dünyanın absürdlüğünü ve insanların acılarını tasvir etmek için varoluşsal konuları vurgulamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma romandaki absürdizm ekolüne odaklanmayı amaçlamaktadır. Tezin başlığında da belirtildiği gibi, bu çalışma James Joyce'un Ulysses ve Joseph Heller'ın Catch-22 romanındaki absürdizm durumlarına bu kuramı kullanarak ışık tutacaktır; bu kuram, bu eserlerin tam anlamını elde etmek için metin ve okuyucu arasındaki etkileşimin incelenmesini sağlayabilir. Joyce, Ulysses'te farklı absürd durumları tasvir eder. Hikâye Dublin'de bir gecede geçer. Joyce'un eseri, Dublin toplumunun farklı bakış açılarını ve deneyimlerini daha derinlemesine anlamayı ve kabullenmeyi teşvik ederken, insan düşüncesinin inceliklerini araştırır. Eserin ilk bakışta sıkıcı görünebileceği, ancak edebi içeriğinde insan varoluşunun tamamını kapsadığı sıklıkla belirtilir. Öte yandan, Heller'ın Catch-22 adlı eseri, her biri savaşın absürd doğasına yanıt olarak bireyselliklerini, kusurlarını ve zorluklarını sergileyen çeşitli karakterleri tasvir eder. Catch-22 romanı, Jean-Paul Sartre ve Albert Camus'nün felsefi bakış açılarıyla yakından örtüşen bir evren perspektifine sahiptir. Dünya anlamdan yoksundur, çünkü tanımlanabilir bir nedeni olmadan basitçe var olmaktadır. Öte yandan, insanlar hayatlarının anlamını tanımlamak için çabalarlar.
Özet (Çeviri)
Absurdism gained recognition as a topic of scholarly investigation as a literary trend following World War II, specifically due to the release of Albert Camus' renowned essay, The Myth of Sisyphus. Absurdism is a philosophical movement that emerged either due to existentialism or diverged from it. Absurdist novels and dramas delve into existentialist and nihilistic perspectives through their portrayal of characters and storylines; in addition, absurdity arises when individuals become aware of a fundamental absence of meaning in life and feel obligated to live within it. Wars have resulted in a loss of religious and spiritual beliefs, destroying people's aspirations for a meaningful and respectful life; the postwar period created existential issues such as alienation, distrust, despair, and loneliness. The world's meaninglessness makes man separate from his environment and himself, and writers have used this separation from a world that does not make sense to portray a disgusting picture of the 20th century. Concerning this, modernist and postmodernist literary works emphasize existential issues to describe the world's absurdism and people's suffering. Therefore, this study focuses on the novel's absurdism school. As the title of the thesis referred, this study will shed light on the absurdism circumstances in James Joyce's Ulysses and Joseph Heller's Catch-22 by using this concept, where this theory can provide an examination of the interaction between the text and the reader to obtain the complete meaning of these works. In Ulysses, Joyce depicts different absurd situations. The story is set in one night in Dublin. Joyce's work delves into the intricacies of human thinking while encouraging a deeper understanding and acceptance of Dublin society's diverse perspectives and experiences. It is often noted that the work may appear boring at first glance, but it encompasses the entirety of human existence within its literary contents. On the other hand, Heller's work of Catch-22 portrays a diverse array of characters, each exhibiting their individuality, imperfections, and challenges in response to the absurd nature of war. The novel Catch-22 embodies a perspective on the universe that aligns closely with the philosophical viewpoints of Jean-Paul Sartre and Albert Camus. The world lacks meaning, as it simply exists without an identifiable reason. On the other hand, human beings strive to define the meaning of their lives.