How the other is treated in 'Blood Knot', 'Master Harold and? The Boys' and 'A Lesson From Aloes' by Athol Fugard
Athol Fugard'in 'Blood Knot', 'Master Harold...and The Boys' ve 'A Lesson From Aloes''de ötekine nasıl davranılıyor
  1. Tez No: 235916
  2. Yazar: SERRA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Athol Fugard, `Blood Knot', `Master Harold?and the Boys? ve `A Lesson from Aloes' oyunlarında aynı topraklar üzerinde yaşayan insanların genel problemi olan toplumun yarattığı ırkçılık ve ayrımcılıktan bahsetmiştir. Temel olarak, toplumdaki hem siyah hem de beyaz insanların, masumiyet ve deneyim, aynı zamanda önyargısı vardır. Bütün bu kavramlardan ve düşünce yapısından, insanların acı çekmesine sebep olan kargaşa ve problemler oluşur. Bunlarla beraber, şiddet ve huzursuzluk doğar. Bu nedenle, toplum, aynı toprakları paylaşmalarına rağmen ve huzurun hüküm sürdüğü bir birlik içerisinde yaşamaları gerekirken ayrı düşer. `Öteki' olmak, toplumun geri kalanından `farklı' olduğu için, yabancılaştırılmak için yeterlidir. Toplum içinde herkesle bir uyum var gibi gözükse de, huzursuzluk zamanlarında, ana tema olan, farklılıklar belirtilerek, `öteki' olarak etiketlenen kişinin üzerine suç atılır ve genellikle küçük düşürülür. Toplumun değerleri, huzursuzluk ve şiddetle birleşen ayrımcılık insan kaynaklıdır; bu da gösteriyor ki, üstesinden gelinilebilir. Atalardan gelip sürmekte olan ayrımcılığın en büyük nedeni toplum tarafından şekillendirilen insanların düşünce yapısıdır. Dünya üzerinde yaşayan her insan birbirine karşı duyarlı olmalı ve dünyada barış hüküm sürmelidir. İnsanların bütünlüğü ancak önyargılar kırıldığında ve eşitlik her açıdan temel kavram olarak alındığında sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the plays `Blood Knot?, `Master Harold?and the Boys? and `A Lesson from Aloes?, written by Athol Fugard, there is discrimination and apartheid the society has created, source of all of the troubles for the people, living on the same land. Basically, there is innocence and experience of the people, and also prejudice, for both blacks and whites in the society. From all of these concepts and mentality, chaos and problems occur, which cause them to suffer. Thus, violence and aggression break out and the society is torn apart although it has to be together, in unity, where peace should be prevalent since they all share the same land. Being `The other? is enough to be alienated as being `different? than the rest of the society. Even though there seems coherence with everyone, in the aggression times, the person labeled as `the other? is blamed upon and usually degraded, by stating the differences, which is the main theme. Combined with the society?s norms, aggression and violence, discrimination is man-made, which also signifies that it can be overwhelmed. The main reason for segregation is the mentality of the people, shaped by the society, coming from the ancestors and going on and on. All the people living on earth should be more sensible to each other and peace should be prevalent in the world. The unity of the people can be provided once prejudices are cracked and equality is taken as a main concept in every sense.