International freight forwarders' agent selection criteria in abroad
Uluslararası nakliyecilerin yurtdışında muhabir seçme kriterleri
- Tez No: 235917
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KOCAMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Yük sevkiyatçıları tedarik zincirinin bir üyesi olmalarına rağmen bugüne kadar pazarlama yaklaşımı ile üzerlerinde çok fazla akademik çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı tedarik zinirinin üyesi olan yük sevkiyatçılarının işlerini yaparken hangi kriterlere gore acenta tayin ettiklerini belirlemeye yöneliktir. Ayrıca hangi karar mekanizmalarının da bir acenta ile çalışma ihtiyacı doğurduğu da araştırılmaktadır.Tedarik zinciri yönetimi her zaman iş ve dolayısı ile pazarlama dünyasında en önemli konu olmaya devam edecektir. Dünya ekonomisinin küresel hale gelmesiyle beraber uluslararası ticaretteki maliyet avantajı dağıtım kanallarındaki etkinliğe bağlı hale gelmiştir.Bu bakımdan, bugün, taraflardan biri, mal hareketinde herzamankinden daha fazla uzmanlaşmak durumundadır. Strateji, etkin üretim ve iletişimden, etkin taşımacılığa kaymış bulunmaktadır. Kilit oyuncular, üçüncü şahıslar olmuş olup artık mal ve hizmetlerin fiyat belirleyicisi konumuna gelmişlerdir. Bugün bu üçüncü şahısların birbirleri arasındaki ilişki herzamankinden daha fazla önem kazanmış olup, hiçbir tedarik zinciri üyesinin sağlayamayacağı etkinliği zincire sağlama durumuna gelmişlerdir.Yük sevkiyatçılarının acenta seçme kriterlerini anlayabilmek için Hong Kong'taki 5. Uluslararası Sino Yük Sevkiyatçıları Konferansında bir kantitatif anket çalışması yapılmıştır. Datanın çoğunluğu bu çalışmadan elde edildiği gibi, bir kısmı da aynı anketin web üzerinde yapılmış çalışmasından toplanmıştır.Çalışmanın sonuçları çeşitli sonuçlar ortaya koymakla beraber çoğu taraflar arasındaki uzun soluklu ilişki yürütebilmeye yöneliktir. Sonuçlara gore ihtiyaçlar şirketlerin bölgesel ve ekonomiksel farklılıklarına gore değişkenlik göstersede, çoğu yaklaşım iş çerçevesinde benzerlik oluşturmaktadır. Bu benzerliğin sebebi ise uluslararsı taşımacılığın getirdiği standartlardır.
Özet (Çeviri)
Although the freight forwarders are the members of the supply chain, not many studies were conducted on them from the marketing perspective. This study tries to understand how the freight forwarders, who are the members of the supply chain, select their agents while they are running their business in abroad. And also try to find out the decision factors of the freight forwarders to work with an agent.Supply chain management will always be the most important topic in business and accordingly in the marketing world. The competitive advantage lies in the distribution costs of the goods / services in international trade which became the usual way of doing business with the globalization of the world economy.Because of this reason, today, a party, in the movement of goods, requires more expertise than ever. Strategy, started to slide from efficient production and communication to efficient logistics facilities. Key players became the third parties and now they are the determinants in the prices of the goods / services. Today, their relationship between each other is very important and creates more efficiency to the chain than other parties can create.To understand the forwarders? agent selection criteria, the questionnaire of the study run in 5th Annual Sino-International Freight Forwarders? Conference in Hong Kong. Most of the data were collected with one to one interviews during the conference and some of them were collected through the web based questionnaire.The results of the study showed several outputs and most of them are related with the need of a long term business relationship of the parties. The needs are changing according to the regional or economical differences of the companies in detail but most of the approaches are common in business wise. The reason of this commonality is coming from the standardized way of doing international transportation.