Alan dışından sınıf öğretmeni olarak atanan öğretmenlerin mesleğe uyumu, verimliliği ve karşılaştığı sorunlar(Malatya ili örneği)
The orientation of profession and the efficiency and the problems faced by teachers who have been appointed out of their branch. (Example of Malatya)
- Tez No: 235943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DURUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı, alan dışından atanan sınıf öğretmenlerinin verimliliğini, uyumlarını ve karşılaştıkları sorunları inceleyerek; çıkan sonuçlar neticesinde önerilerde bulunmaktır.Bu araştırmanın evrenini Malatya ili merkez ilçede bulunan 67 resmi ilköğretim okulunda çalışan alan dışından atanmış sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Söz konusu ilçede alan dışından sınıf öğretmenliğine atanan öğretmenlerin sayısının az olması dolayısıyla, araştırma evreninde bulunan bütün öğretmenlere ulaşılmıştır.Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca uzman görüşü alınmak suretiyle araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket yardımıyla veriler toplanmıştır. Söz konusu anket farklı branşlardan mezun olmuş 118 sınıf öğretmenine uygulanmıştır.Uygulanan anket sonucu her üç konuda (verimlilik, uyum, sorunlar) da alan dışından atanan sınıf öğretmenlerinin görüşleri; cinsiyete, mezuniyet bölümüne, sınıf öğretmenliği alan derslerinin alınıp alınmamasına,kıdeme, pedagojik formasyon alınıp alınmamasına ve yaşa göre ayrı ayrı değerlendirilmiş olup yapılan analizler ışığında özetle şu sonuçlara ulaşılmıştır:Ankete katılan öğretmenler görüş puanlarının aritmetik ortalaması genellikle yüksek çıkmıştır. Örneğin verimlilikle ilgili bay/bayan görüş puanlarının aritmetik ortalaması µ = 92,55 olarak hesaplanmıştır. Burada olabilecek en yüksek puanın 105 olduğu düşünüldüğünde bu, kayda değer bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.Anketin diğer bölümleriyle ilgili yapılan analizlerde de yine buna benzer sonuçlarla karşılaşılmıştır. Buradan da genel olarak; alan dışından atanan sınıf öğretmenlerinin kendilerini bu meslekte verimli gördükleri, bu mesleğe yeterince uyum sağladıkları ve küçük çaplı sorunlar olsa bile genel anlamda çok ciddi sorunlarla karşılaşmadıkları sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research searches problems, performance and adaptation of teachers who were appointed from out of department (branch), and to make suggestions in conclusions.The research population consisted of 67 formal primary schools in Malatya province, central town. Number of teachers who were appointed from out of department (branch) is less in the town, so the sample of this study comprises all population.İn this descriptive study, scanning source method was used. in addition to this a questionnaire which was developed by an expert, was used in collecting of the data by researcher. Questionnaires were applied to 118 class teachers who graduated from diffrent subjects.The results from the questionnaire are estimated respectively at three subjects ( performance, adaptation, problems) with teachers' opinions about gender, age, graduated university program and taking primary school teacher branch lessons. According to analyses performed, summarize we reached these results :Arithmetic mean of teacher's points is high generally. For instance, arithmetic mean about performance is calculated as µ = 92,55. When it is considered that the highest point is 105, the results become more remarkable.The same results were taken in the other analyses about the questionnaire. So it is understood that teachers who were appointed from out of department (branch) think themselves efficient in this profession and accommodate to this profession and they don't face severe disruption except some little problems.