Sistem yaklaşımı açısından uzaktan eğitim: İnönü Üniversitesi uzaktan eğitim merkezi model önerisi
Distance education for system approach İnönü University distance education center model proposal
- Tez No: 235945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İKRAM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri konusundaki gelişme düzeyleri, ülkelerin kalkınma göstergelerinde en önemli parametrelerden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversitelerdeki uzman öğretim elemanı sayısının ve fiziksel mekânların yetersizliği, bilişim teknolojilerinden yeterince faydalanılamaması, vasıflı eleman açığı gibi sorunlar klasik eğitim sistemleriyle tatmin edici seviyede çözüme kavuşturulamamaktadır. Bu nedenle son yıllarda dünyadaki gelişmiş ülkeler başta olmak üzere birçok ülkede uzaktan eğitim sistemlerine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.Bu tez çalışmasında, uzaktan eğitimin açıklaması yapılarak, geleneksel yüz-yüze eğitime göre avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Uzaktan eğitimin tarihi gelişimi incelenmiş, dünyadaki ve ülkemizdeki uzaktan eğitim uygulamaları ele alınmıştır. Uzaktan eğitim kurumlarının örgüt yapıları ve temel uzaktan eğitim modelleri incelenmiştir. Bu modeller içerisinde yaygın olarak kullanılan internet tabanlı uzaktan eğitim modeli üzerinde durulmuştur. İnternet tabanlı uzaktan eğitimin hangi bileşenlere sahip olması gerektiği tespit edilmiştir.İnönü Üniversitesi'nin mevcut olanakları değerlendirilerek internet tabanlı uzaktan eğitim hizmeti verebilmesi için uygun olduğu ancak çalışmada belirtilen birtakım eksikliklerin giderilmesi gerektiği tespit edilmiştir. İnönü Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi adı altında bir model önerisi geliştirilerek bu merkezin kurumsal yapısı, teknik altyapısı, müfredat ve mevzuatı, ders tasarımı, öğrenme etkinliği tasarımı ve değerlendirme sisteminin tasarımı ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies (ICT) usage levels of countries are accepted as among the most important indicator parameters of development today. Especially in the developing countries, number of academicians and the infrastructure of physical university campuses are not proper enough for an effective education. Fort his reason, the need for staff who equipped with some aspects of ICT is getting increased even in those countries and others as well.In the scope of this thesis, distance education and the most popular form of it, web-based education, are defined and their historical developments are examined. The advantages and disadvantages of distance education against traditional face-to-face education are discussed and the applications in the world and in Turkey are handled. The instutional forms of distance education and base distance education models are examined. Commonly used web based distance education is focused among these models. What kind of things a web based distange education should be consisted is found out.Evaluating the stil possibilities of İnönü University, lacks and necessities are pointed in order to provide web based distance education. By developing a model offer called İnönü University Distance Education Center, the instutional form, technical Infrastruction, curriculum and regulations, course design, effective learning design and evaluation system design of this center are handled detailed.