Fatura ve faturanın ispat gücü
Invoice and the power of the evidence of the invoice
- Tez No: 235946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. SALİH ŞAHİNİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmamızda, faturayı belirli yönleriyle inceleyerek muhtelif sonuçlara varmış bulunuyoruz. Her şeyden evvel, fatura, ticari hayatı ilgilendiren bir belgedir. Ancak ticari hayatta tacirin eylemlerinin TTK. ile ilgisi olduğu kadar, VUK. ile de ilgisi vardır. Bunun nedeni ise, günlük işlemlerin her birisinin yazılı olmasının gerekmesi ve defterlere bu kayıtların intikal ettirilmesi mecburiyetidir. Defter tutmak zorunda olan tacirler defterlerini doğruluk ve dürüstlük kaidelerine ve ticari hayatta genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun olarak tutmak zorundadırlar. Defterlere geçirilmesi gereken bu bilgilerin dayanağını ise, faturalar oluşturur.Faturada yer alan bilgilerin bu denli önemli olma nedeni, bu bilgilerin bir ihtilaf halinde kullanılması ihtiyacındandır. Zira fatura, bir ispat vasıtası olma özelliğine sahiptir. Bir ihtilaf halinde, ticari defter kayıtları karşı tarafı bağlayan belgelere dayanıyorsa, defter sahibi iddiasını defterine dayanarak ispat edebilir. VUK daha sıkı yaptırımlar getirmiştir, VUK'a göre, tutulan defter kayıtlarının fatura gibi belgelerle tevsiki zorunludur. (VUK. m. 227/1) VUK'a göre, tutulması gereken defter kayıtlarının muteber olabilmesi için, kayıtların gerçek belgelere dayanması ve belgelerin de kanunda belirtilen şekil ve şartlara uygun düzenlenmiş olması gerekir.
Özet (Çeviri)
By this study, we have examined the invoice in some aspects and we came to various conclusions. Above all, invoice is a document of commercial life. However, the actions of the tradesmen are not only related to the Turkish Trade Code, but also Tax Procedural Law, because each daily operation should be in writing and it is compulsory that these records are entered into the books. Tradesmen who have to keep books and accounts have to do so in accordance with the accounting principles recognized and acknowledged in commercial and obeying rules of honesty and correctness. Such information to be entered into books and accounts are supported by the invoices.The information contained in the invoice is very important, because such information may be used in case of conflict, as the invoice acts like evidence. In case of a conflict, if the commercial book entries are supported by the documents binding the adverse party, the book holder may prove his claim based on the entered records. Tax Procedurals Law has imposed even stricter sanctions. According to Tax Procedural Law, the accounting book entries should be authenticated by supporting documents such as invoices (TPL art. 227/1). Tax Procedural Law states that, the accounting books to be kept shall be valid only if such records are supported by real and actual documents and if such documents are issued in line with the form and conditions indicated in law.