Kurum imajının hedef kitle ile iletişime etkisi ve iki örnek olay incelemesi
The corporate image impact upon the communication of the target group and two case studies research
  1. Tez No: 235993
  2. Yazar: ZEKİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BÜYÜKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüz işletmeleri için kurum imajı stratejik bir araç haline gelmiştir. İşletmeler kurum imajı kavramını iyi yöneterek hedef kitleleri nezdinde farklı bir yer edinmeye, farkındalık yaratmaya, inanılır olmaya gayret ederek rekabet ortamında başarılı olmaya çalışmaktadırlar. Sözü edilen nedenlerle, işletmelerin imaj oluşturmalarında etkili olan unsurların neler olabileceği, bu unsurları nasıl yönetecekleri ve bu yönetim sonucu oluşan imajın hedef kitleleri üzerinde bıraktığı etkilerin ortaya çıkarılması araştırmanın amacını belirlemiştir. Bu amaca yönelik olarak kavram üzerine alanyazın taraması yapılmış, kurum imajını etkileyen değişkenler sınıflandırılmış ve bu sınıflama çerçevesinde X ve Y biçiminde kodlanan iki büyük şirkette, kurum imajı olgusu örnekolay (case study) olarak incelenmiştir. X şirketi örnekolay incelemesi sonuçlarına göre, şirketin kurum imajının ve hedef kitle üzerindeki etkisinin olumlu olduğu, Y şirketinin imajının ve hedef kitle üzerinde bıraktığı etkinin ise, bazı eksikliklerle birlikte genelde olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alanyazın taramaları ve örnekolay incelemeleri sonuçunda kurum imajı üzerine değerlendirmeler yapılmış ve öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate image for today's firms became a strategic means. By well managing corporate image, the firms are trying to be successful in today's competitive environment by having a different place on the target groups, effording to create difference and by becoming belieavable. Because of the abovementioned reasons, the goal of the research has been determined as: the determination of the components that can be effective in order to constitute the image forming of the firms and how to manage these components and detection of image impacts, realized upon the target groups. A fieldwork scanning was realized regarding the concept about this goal and the variables that affects the concept, ?image?, was classified and the concept, ?the corporate image?, was researched as a case study in the scope of this classification, on the two big companies, coded as X and Y. According to the results of the case study of X company, it has been obtained that the corporate image and its impact upon the target group is positive, and as for Y Company, in spite of some deficiencies, its impact upon the target group is generally positive. At the end of the fieldwork scanning and the case study research, the evaluations regarding the corporate image was realized and some suggestions were tried to present.