Soğuk savaş sonrası Gürcistan dış politikası ve Türkiye'ye etkileri
Georgia?s foreign policy after the cold war and impacts on Turkey
  1. Tez No: 235992
  2. Yazar: AZİME YÖNDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın konusu; Gürcistan'ı tüm yönleri ile irdelemek, Güney Kafkasya Bölgesindeki gelişmeleri ve Türkiye'ye etkilerini uluslararası ilişkiler kapsamında araştırmaktır.Bu çalışmanın amacı, Gürcistan'ın jeopolitik önemi, jeostratejik konumu ile etnik, demografik, coğrafi, tarihi, kültürel, politik yapısı incelenerek, Gürcistan'da mevcut olan kriz ve çatışma alanlarını belirlemek, Gürcistan'da güç mücadeleleri veren bölge içi ve dışı aktörlerin, Gürcistan'a yönelik politikalarını ortaya koymak ve Gürcistan'ın da bu aktörlere uyguladığı dış politikalarını incelemektir. Bu bağlamda; Gürcistan'daki rekabetin, gelişmelerin, tehditlerin Gürcistan'a sınır olan Türkiye'ye etkileri ve yansımalarını tespit etmek, Türkiye'nin de Gürcistan'a yönelik politikalarını irdelemektir.Çalışmada; Türkiye'nin etrafındaki belirsizlik ve çatışma alanlarından, sadece Gürcistan ele alınmasına rağmen, araştırma yapılırken, özellikle RF-Gürcistan Çatışmasının bölge politikalarında daha belirleyici olması nedeniyle bu konuda yoğunlaşılmıştır.Bu çalışma yapılırken; konumuz kapsamına giren kitap, dergi, makale, çeşitli dokümanlarla, internetten yerli ve yabancı yayın/arşiv taraması, belge ve içerik analizi yapılmış, ortaya çıkan bulguların ve sonuçların incelenmesi, yorumlanması ve değerlendirilmesi seklinde bir yöntem izlenmiştir.Sonuç olarak; Gürcistan'ın, Batı ile bütünleşmeyi sürdürürken Rusya Federasyonu'nun göz ardı edilmesinin kendi lehine olmayan bir tutum olduğu ve Gürcistan'ın istikrarını sağlaması açısından, yaşanan tüm krizlere rağmen Rusya Federasyonu ile ilişkilerini makul bir seviyede tutmak zorunda olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to scrutinize Georgia and to make a research about the developments in the South Caucasian Region and their implications over Turkey from a perspective of international relations.The aim of the study is to determine the crisis and conflict areas in Georgia, to clarify the internal and external actors? policies towards Georgia and to examine the policy of Georgia towards these actors by taking into consideration and analyzing Georgia?s geopolitical importance, geo-strategic position and her ethnical, demographical, geographical, historical, cultural and political structure. In this respect, to find out the reflections and the effects of the competition, developments and the risks in Georgia towards her neighbor Turkey and to investigate Turkey?s policy towards Georgia.In the study, although it is only focused on Georgia among the conflict and uncertainty areas around Turkey, due to the fact that Russian Federation (RF)-Georgia?s conflict has a great impact on the determination of regional politics, a special importance has been given to this issue throughout the whole research.The method that has been followed during the study includes a careful examination of the related books, magazines, articles, several documents, domestic and foreign publications, a multi-faceted archive research on the Internet, and then the interpretation and the evaluation of the findings and the results that are reached.As a result, it is evaluated that disregarding Russian Federation will not be an attitude that is in favor of Georgia while she was proceeding on her way to integration with West, and it is concluded that; in spite of all crises that have been gone through, Georgia is obliged to keep her relations with Russian Federation at least at a reasonable level