Stratejik hedeflere ulaşmada verilerin analizi üzerine bir araştırma
A research on data analysis for reaching strategic objectives
- Tez No: 236012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK DEVECİ KOCAKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bugünkü durumundan daha ileride olmayı amaçlayan ve kendilerine bu doğrultuda hedefler koyan kuruluşlar bu hedeflere ulaşabilmek için yaptıkları işleri bugünkünden daha farklı ve iyi yapmalı ve bunu da başarmak için daha sofistike düşünsel yapılara sahip olmalıdırlar. Kuruluşlara yön veren karar vericiler stratejik hedeflerini oluştururken ve bu hedeflere ulaşmak üzere harekete geçtiklerinde doğru toplanmış verilere ve bu verilerin en uygun şekilde analiz edilmesine ihtiyaç duyarlar. Toplam kalite yönetimi hareketinin olgunlaşması, yöneticileri ?süreç yaklaşımı? bakış açısına yöneltmiş ve daha rasyonel karar verebilmek için veri analizlerine duyulan ihtiyacın öne çıkmasıyla bu iki nosyonu bir araya getiren ?istatistiksel düşünce? yöneticilerin sahip olması gereken kritik bir bakış açısı haline gelmiştir. Süreç yaklaşımını esas alan istatistik teknikleri yoğun kullanan proje bazlı ve evrensel problem çözme algortimasının kullanımını standart olarak kabul eden ?altı sigma? yaklaşımı günümüz yönetim anlayışı üzerinde hayli etkin bir konuma gelmiştir. Veri analizlerinin ve istatistiksel düşünce biçimlerinin öneminin yöneticiler tarafından algılanmaya başlamasına rağmen; veri analizlerinin ve bu analizlerden yararlanarak performans iyileştirmelerinin bir kuruluşta hayata geçirilirken neler yapılması gerektiği; yönetici ve diğer çalışanların hangi düşünce yapılarına sahip olmaları gerektiği, bu yapıların nasıl oluşturulacağı, verilecek eğitimlerin tasarımı, proje seçimi ve yönetimi gibi önemli kavramların bir bütün olarak algılanması konusu halen iyileştirmelere açıktır. Bu çalışmada stratejik planlama süreci ve bu süreçteki veri analizleri stratejik yönetim süreci içindeki bütünlüğü bozmamak için temel seviyede ele alınırken, çalışmanın ana odağı stratejik hedefler belirlendikten sonra yöneticilerin bu hedeflere ulaşmak için aldığı kararların ve yürüttüğü faaliyetlerin performansını arttırmak amacıyla veri analizlerinin nasıl kullanılması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
The institutions who desires an advance position in the future and sets goals in that respect ; should employ methods and sophisticated idea infrastructures to innovate better ways to do what they are doing today. The policy makers need accurately collacetion anda analysis of data while they shape and execute their strategic goal setting scenerios. The maturity that total quality movement reached; has lead executives toward process approach. In addition with that, the increasing demand for data analysis for decision making, have made ?statistical thought? a keen angle that executives should keep. The ?Six Sigma Approach? has become very popular in contemporary management medium due to the fact that it encompasses global problem solving algorithm as standard and uses process approach heavy relying on use of statistical techniques. Despite the fact that data analysis and statistical way of thinking has been widely recognized by executives; there are still many pillars that will require improvement. Some of these pillars may involve issues like the real life application performance improvement via data analysis; physcological perspective in respect with management and human resources, design of required mental structures, design of required training; selection of projects and importance of how to. This work emphasizes on how to employ data analysis in order to improve the performance of decisions and actions of executives to obtain their goals following the goal setting phase; while the strategic planning process and the place of data analysis during strategic planning has been investigated on fundamental basis in order to obtain the integrity within strategic management process as a whole.