A comparative analysis of the national interest concept in theories of international relations
Uluslararası ilişkiler teorilerinde ulusal çıkar kavramının karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 236015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİLAY Z. AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Ulusal çıkar kavramının hem günlük hayatta hem de akademik alanda önemli bir yere sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. İlk bakışta kavram kesin bir anlama sahipmiş gibi görünse de ulusal çıkar hakkında birkaç çalışmanın incelenmesi kavramın kesin bir anlama gelmediğini iddia etmek için yeterlidir. Üstelik her teori, kavramı kendi epistemolojisi açısından yorumlamaktadır. Bu sebepten, kavram olarak ulusal çıkar tek bir anlam ifade etmez; aksine, tarafından yorumlandığı teoriye göre farklı anlamlar kazanabilir.Kavramın yukarıda bahsedilen belirsiz içeriğini göz önüne alarak, bu tez ulusal çıkar kavramını değişik açılardan incelemeyi amaçlamaktadır; bu sebepten ulusal çıkarın doğasına doğru yapılan bir uğraş olarak tanımlanabilir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm kendi içinde birkaç alt bölüme ayrılmaktadır. Her bir bölümün büyük bir kısmı o bölümde ulusal çıkarı inceleyen teorinin kavramlarını tanımlamaya ayrılmıştır. Ulusal çıkar kavramı her bir bölümün en son kısmında o bölümde söz konusu olan teori hakkında verilen bilgiler ışığında tanımlanmıştır.İlk bölümde Reelpolitik düşünce ve onun ulusal çıkara yaklaşımı incelenmiştir. İkinci bölümde Liberal düşünce ve onun ulusal çıkar anlayışı irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Konstrüktivizm ve onun ulusal çıkara yaklaşımı tanımlanmıştır. Dördüncü bölüm Marksizm ve onun ulusal çıkar hakkındaki eleştirilerine ayrılmıştır. Son bölümde ise Eleştirel Düşünce ve onun ulusal çıkar hakkındaki eleştirisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It can easily be argued that the concept of the national interest has a significant place in both daily life and academic domain. Although the concept seems to have a definite meaning at first glance the analysis of a few works about the national interest is enough to claim that the concept does not have a definite meaning. Moreover each theory comments the concept in accordance with its epistemology. Thus, the concept of the national interest does not signify one meaning; on the contrary, it can have different connotations with regard to the theory by which it is interpreted.Taking into consideration uncertain content of the concept mentioned above, this thesis aims to analyse the concept of the national interest from different points of view; thus, it can be defined as an endeavour towards the nature of the national interest. This work consists of five chapters. Each chapter is divided into several subsections in itself. A large portion of each chapter is seperated to describe the concepts of the theory which analyses the national interest in that chapter. The concept of the national interest is described in the last part of each chapter in the light of the knowledge given about the theory at issue.In the first chapter, the Realpolitik thought and its approach to the national interest are analysed. In the second chapter, the Liberal thought and its national interest understanding are considered. In the third chapter, Constructivism and its approach to the national interest are described. The fourth chapter is seperated for Marxism and its critique about the national interest. In the last part, the Critical Thought and its critique about the national interest are presented.