Culture, politics, and interests: Comparing China and India's soft power strategy in the case of Pakistan and Iran
Kültür, siyaset ve menfaatler: Pakistan ve İran örneğinde Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç atratejisinin karşılaştırması
- Tez No: 693885
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Uluslararası siyasetin doğal süreci, ya zorunlu eylem ya da işbirlikçi yollarla konumlarını korumayı gerektirir. Bu süreçte, yumuşak gücün teorisi ve ampirik uygulaması, bir devletin maddi olmayan kaynaklarını ulusal çıkarlarını sağlamak için çekici ve uyumlu bir şekilde kullanabileceği barışçıl bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Pek çok kayda değer gösterge, Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç söylemini anlamak için en önemli örnek olabilecek kapasite ve kaynaklara sahip olduğunu öne sürmektedir. Çin ve Hindistan'ın bölgesel, tarihi ve stratejik komşuları olan Pakistan ve İran'ın birbirleriyle pek çok ortak ilişkisi bulunmaktadır. Mevcut literatüre dayanan bu tez, benzersiz yapısında Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç versiyonunun, özellikle Pakistan ve İran örneğinde, komşuları üzerinde büyük etkisi olduğunu savunmaktadır. Bu tez ile Joseph S. Nye'nin“Yumuşak Güç”teorisini kullanarak ve yeni“Bağlanma Gücü”kavramını oluşturarak, Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç anlatılarını formüle edilmiştir ve teori Pakistan ve İran ile iki vaka çalışması üzerinden ampirik olarak değerlendirilmiştir. Yumuşak güç teorisine dayanarak, tez,“Pakistan ve İran örneğinde sırasıyla Çin ve Hindistan, etki alanlarını inşa etmek veya yeniden teyit etmek için yumuşak güç kaynaklarını stratejik ve karşılaştırmalı olarak nasıl kullandı?”sorusuna açıklamalar aramaktadır. Bu araştırma sorusunu cevaplamak ve teorilerden ve önceki literatürlerden geliştirilen hipotezleri test etmek için, bu çalışma, biri Pakistan-DAWN ve diğeri İran-IRNA'dan olmak üzere iki gazeteden içerik analizi ve gazete içeriklerinin sonucunu test etmek için kişisel ropörtajların yapılması gibi farklı araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Birincil veriler, Çin, Hindistan, Pakistan ve İran'dan yarı yapılandırılmış ropörtajlar ile oluşturulmuştur. İkincil veriler, hükümet resmi raporları, akademik kitaplar, dergiler ve akademik olmayan yayınlar dahil olmak üzere önceki literatürlerden toplanmıştır. Bulguya ulaşmak için, tezin yapısı yumuşak güç teorisini, Çin'in Pakistan ve İran'daki yumuşak güç stratejisini ve Hindistan'ın Pakistan ve İran'daki yumuşak güç stratejisini analiz etmektedir. Ampirik analiz için, bu tez, dolayısıyla şunları yürütür: I) Pakistan ve İran örneğinde Çin ve Hindistan'ın yumuşak gücünün anlayışını, kaynaklarını, stratejilerini, etkilerini ve kullanımlarını karşılaştırarak ve II) Pakistan ve İran örneğinde Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç stratejisinin üç tematik alandaki etkileri, kültürel çekicilikler ve atıflar yoluyla“rabıta gücü”; siyasi ve diplomatik katılım ve ekonomik ortaklıkları bulur ve değerlendirir:. Bu tez, Pakistan ve İran örneğinde Çin ve Hindistan'ın yumuşak güç stratejisini karşılaştırmalı perspektiflerden analiz ederek ve değerlendirerek, yumuşak güç literatürüne Batı dışı uluslararası ilişkiler teorisine ve Çin ve Hindistan örneğinde ampirik uygulaması dayanan teorik bir tekrarlama yoluyla katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The natural process of international politics demands to hold their position through either forced action or cooperative ways. In there, the theory and empirical application of soft power has emerged as a peaceful tool where a state can use their intangible resources in an attractive and harmonious way for ensuring its national interests. Many considerable indicators suggest that China and India have capacities and resources that can be a foremost case to understand the discourse of soft power. Pakistan and Iran, regional, historical and strategic neighbours of China and India, have so many shared relations with each other. Building on existing literature, this dissertation argues that, in its unique construction, the concept of China and India's version of soft power has a vast impact on its neighbours, especially in the case of Pakistan and Iran. By employing Joseph S. Nye's“Soft Power”theory and forming the new concept of“Power of Bonding”, this dissertation formulated China and India's soft power narratives and applied it through the empirical assesses of two case studies such as, firstly, China and India's soft power strategy in the case of Pakistan and secondly, China and India's soft power strategy in the case of Iran. Based on this theory, this dissertation seeks explanations for the question of“How China and India respectively, strategically and comparatively used the soft power resources to construct or re-affirm their zones of influence in the case of Pakistan and Iran?”. To answer this research question, and test hypotheses developed from theories and previous literature, this study depended on different research methods such as content analysis from the two newspapers, one from Pakistan- DAWN and another from Iran-IRNA and conducting personal interviews to test the result of newspapers contents. Primary data was created by a semi-structured interview from China, India, Pakistan and Iran. Secondary data was collected from the previous literature, including from the government official reports, academic books, journals, and non-academic publications. To reach the find out, the structure of the dissertation analysis the theory of soft power, China's soft power strategy in Pakistan and Iran, And India's soft power strategy in Pakistan and Iran. For empirical analysis, this dissertation, thus, carries out: I) comparing the understanding, resources, strategies, influences and uses of China and India's soft power in the case of Pakistan and Iran and II) find out and assesses the areas of influences of China and India's soft power strategy in the case of Pakistan and Iran in the three thematic areas, including 'power of bonding' through cultural attractions, and attributions; political and diplomatic engagement, and economic partnerships. By analysing and assessing China and India's soft power strategy in the case of Pakistan and Iran from comparative perspectives, this dissertation seeks to contribute to the soft power literature through a theoretical replication based on non-Western international relations theory, the concept, and its empirical application in the case of China and India.