Avrupa Cirliği'nde ''CE'' işaretinin kullanımına ilişkin sorunlar ve bu kavramın kalite standartları ile bağlantısı
Issues related to the use of '?CE?? mark in European Union and the relationship of this concept with quality standards
- Tez No: 236025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
`'CE'' İşareti, Avrupa Birliği'nin 1985 yılında `' Yeni Yaklaşım Politikası'' kapsamında Yeni Yaklaşım Yönetmelikleri çerçevesinde hazırladığı ve malların serbest dolaşımının sağlanması amacına yönelik olarak teknik mevzuata uyum doğrultusunda geliştirdiği standardizasyon uygulamasıdır.`'CE'' İşareti ürünün kaliteli olduğunu simgelememektedir. Ürünün AB çapında belirlenen yönetmelikler doğrultusunda asgari güvenlik koşullarını karşıladığını göstermektedir.Gerek Avrupa Birliği'nde gerekse Türkiye'de `'CE'' İşareti uygulamalarında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, `'CE'' İşareti konusundaki bilinç eksikliğidir. Tüketiciler ve işletmeler tarafından bilinmesi gereken en önemli nokta, `'CE'' İşaretinin hukuki bir uygulama olmasıdır. Tüketiciler, üzerinde `'CE'' İşareti olan bir maldan zarar gördükleri takdirde geniş kapsamlı yönetmeliklerle korunduklarını bilmelidirler. Diğer yandan işletmeler ise, `'CE'' İşareti taşıyan ürünlerinin tüketiciye zarar vermesi durumunda çok ciddi yaptırımlarla karşılaşacaklarının farkında olmalıdırlar.Bazı mal gruplarında `'CE'' İşareti alabilmek için işletmelerin birtakım kalite yönetim sistemi belgelerine sahip olması gerekmektedir ki belirtilmesi gereken diğer bir önemli sorun buradan çıkmaktadır. Yine gerek Avrupa Birliği'nde gerekse Türkiye'de piyasadaki bazı belgelendirme kuruluşları, belgelendirme faaliyetlerini tamamen kâr amacı güderek yapmakta bu durum da kalitenin düşmesine neden olup amaçlara ulaşılmasındaki en büyük engeli oluşturmaktadır.Ortaya çıkabilecek sorunların en düşük seviyeye indirilmesi için, `'CE'' İşareti konusunda geniş çaplı eğitimler yapılarak gerek tüketiciler gerekse işletmeler bilinçlendirilmelidir.Bu çalışmada `'CE'' İşareti ile Kalite Yönetim Sistemleri ayrıntılı olarak ele alınarak aralarındaki ilişki belirtilmiştir. Yeni Yaklaşım kapsamındaki tüm yönetmelikler ayrıntılı olarak açıklandığı için dış ticaretle ilgilenen firmalara oldukça yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
`?CE?? Mark is the standardization implementation that European Union prepared in 1985 within the New Approach Policy and within the framework of New Approach Directives and developed for the aim of free movement of goods through the conformity of technical legislation.`?CE?? Mark doesn?t represent that the product is of good quality. It shows that the product meets minimum safety requirements through the directives determined within the EU.One of the biggest problems of `?CE?? Marking implementation in European Union and in Turkey is the lack of consciousness about `?CE?? Mark. The most important point that should be known by customers and businesses is `?CE?? Marking is a legal implementation. If consumers get harmed from a product that has a `?CE?? Mark on it, they should know that they are protected with wide ranged directives. On the other hand businesses should be aware if their products harm consumers, they will face serious enforcements.Companies must gain quality management system certifications to get `?CE?? Mark in some kind of product groups and one of the important problems that should be pointed out rises up from this issue. Some certification organizations again both in European Union and Turkey market, accomplish the certification activities just through the aim of benefit and this causes diminishing of quality creates the biggest barrier in reaching the objectives.To minimize the potential problems, wide ranged education programmes about `?CE?? Mark should be arranged for making consumers and companies conscious of the implemantation.In this study, `?CE?? Mark and Quality Management Systems are mentioned in detail and relationship between them is completely defined. This study will help the firms which in charge of foreign trade because all directives within New Approach are indicated in detail.