Diş tedavi maliyetlerinin özel ve kamusal tedavi kurumları açısından irdelenmesi ve buna yönelik alan çalışması
Consideration of dental treatment costs by means of private and public treatment organizations and fieldwork towards this
  1. Tez No: 236026
  2. Yazar: FARUK YANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN YEĞİNBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Ağız Diş Sağlığı alanında koruyucu dişhekimliğine yönelik ulusal sağlık politikası yoktur. Mevzuatlar yetersizdir.Türk Dişhekimliği Birliği ile Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve hatta her iki bakanlık arasında fiyat belirlemede görüş birliği yoktur. Kurulmuş bir meslek komitesi de yoktur. Türk Dişhekimleri Birliği'nin de İlgili bakanlıklar üzerinde yaptırım gücü bulunmamaktadır.Kişi başına düşen ağız diş sağlığı harcamalarına yönelik yeterli veri toplanamamaktadır. Genel sağlık giderlerinden yola çıkarak söylemek gerekirseplansızlığın yarattığı karmaşa ve dengesizlik bu alanda da devam etmektedir.Kamunun özel muayenehanelerden ağız diş sağlığı hizmeti alamayışı ilgili her kurumun asgari fiyatlarda ortak bir noktada birleşememesi olarak yansıtılmaktadır.Kamuda Mevcut aktif çalışan hekimlerle ulusal tedavi ihtiyaçlarının karşılanamayacağı istatistiksel olarak ortaya konmuştur.Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında, hizmet kadrosu belirli bir plan dahilinde koruyucu dişhekimliği uygulamalarına yönlendirilmedikçe görevli personele döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılmasına dair yönetmelik çerçevesinde kontrol mekanizması kurulmaksızın verilen ağız diş sağlığı hizmetlerinin sürdürülmesi ülke menfaatleri açısından yeniden gözden geçirilmelidir.Çalışmamızda bu noktada bir alan çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There is no existing national health policy of preventive dentistry in the field of dental health. The legislations are also inadequate.There is no consensus of opininons on pricing between The Turkish Dentistry Union and Ministry of Finance, Ministry of Social Security and even between the two ministries. There is no functional commissions either. The Turkish Dentistry Union is not able to apply any sanctions against concerned ministries.The adequate datas about per capita cost of dental treatments could not be gathered. By means of general costs of health, one could say that the chaos and imbalance because lack of plans are still going on.The reason for the public could not be treated by private health organizations is reflected as diversity of opininons of organizations on minimum prices.It is signposted by statistically that the national treatment needs could not be met by only active doctors working publicly.By means of national interests, it must be reviewed that of continuing dental treatments without any control mechanisms within the framework of regulation of extra payments to personel with incomes of circulating capital and also directing the staff to implementations of preventive dentistry. In our survey, a field work is implemented from this view of point.