Krakle ve toplanmalı sırlar üzerine bir araştırma
A research for crakle and crawling glazes
  1. Tez No: 236029
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. LALE ANDİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Seramik Mühendisliği, Fine Arts, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Artistik sır olarak tanımlanan krakle ve toplanmalı sırlar, diğer artistik sır çeşitleri gibi, sanatsal alandaki çalışmaların artması ile önem kazanmıştır. Uygulandıkları seramik ürünlere sanatsal anlamda değer katmaktadırlar. Artistik sırların en önemli özelliği, doku ve renk özellikleridir. Rastlantısal sonuçlarla da ortaya çıkabilen bu doku ve renk özellikleri, sırın kendi özelliği gibi kullanılabilmektedir. Endüstriyel ürünlerde hemen hemen hiç kullanılmazlar.Çoğunlukla sır hatası olarak kabul edilen krakle ve toplanmalı sırların, seramik ürünlerde artistik amaçlarla kullanılarak ürünün değerini arttırması, yapılmış olan tez çalışmasının amacına hizmet etmektedir. Krakle ve toplanmalı sırların yapımında, detaylı bir kaynak araştırması ve bu bilgiler doğrultusunda, laboratuar ortamında çeşitlerine göre özel sır denemelerini kapsayan çalışmalar yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda, krakle ve toplanmalı sırların tanımı, sınıflandırılması ve oluşum nedenlerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Just as the other artistic glaze varieties, crackle glaze and crawling glaze which are known as artistic glaze gained importance as the studies in the field of art increased. They add value to the ceramic wares on which they are applied. The most important characteristics of artistic glazes are texture and color. These characteristics of texture and color, which may occur randomly, may be used as own characteristic of glaze. They are hardly used on industrial wares.Crackle glazes and crawling glazes which are generally considered glaze errors being used for artistic purposes in ceramic products and, as a result, increasing their value serves the purpose of the thesis study conducted. A detailed resource research was materialized in the production of crackle and crawling glazes and in accordance with this information, studies that covered special glaze trials were carried out in the laboratory environment according to their types. As a result of these studies, the determination of description, categorization and reasons of occurrence is ensured.