Seramikte artistik sır efektlerinin incelenmesi ve buna bağlı olarak krakle sır örneği üzerinde uygulamalar
Analyzing of artistic glazes effects on ceramic and practice on crackle glaze
  1. Tez No: 89405
  2. Yazar: YASEMİN YAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bilimsel anlamdaki artistik sır çalışmalarının geçmişi çok uzun yıllara dayanmamaktadır. Tesadüfi sonuçlarla da ortaya çıkabilen artistik sırlar, sanatsal çalışmaların artması ile önem kazanmıştır. Daha çok estetik efektin zenginleştirilmesi amacıyla kullanılan artistik sırlar, endüstriyel üretimde kullanılmazlar. Genellikle sırlarda, bir sır hatası olarak değerlendirilen çatlakların, artistik amaçlı ürünlerde estetik efekti arttıran bir unsur olması doğrul tusunda, tezimin konusu belirlenmiştir. Çalışmamda, artistik sırların tanıtıldığı I. Bölümden sonra; krakle sırların hazırlanması ve sıra giren oksitlerin krakle oluşumuna etkilerinin anlatıldığı II. Bölüm; araştırması yapılan sırlar ve kraklelerin geliştirilmesi ile III. Bölüm oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The background of the studies of artistic glaze in the scientific sense has not gone so far. As a result of increasing artistic studies the artistic glaze that can be appeared by coincidence has gained value. The artistik glazes used to enrich aesthetic effect are not used in industrial production. The subject of my thesis has been determined in the way that crazes evaluated as a glaze-defect in glazes has usually been considered being an element to increase aesthetic effect in artistic products. İn my study, afterward the I Chapter in which the artistic glazes have been introduced, in the II Chapter to prepare crackle glazes and the effects of oxides leaking the glaze have been told. The III. Chapter has been formed with glazes in research and being developed the crackles.