Experimental study of boundary cenctitions for flow fields with porous boundaries
Sınırları gözenekli akım alanları için sınır koşullarının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 23604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz SINIRLARI GÖZENEKLİ OLAN AKIM ALANLARI İÇİN SINIR KOŞULLARININ DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ BAŞOĞLU, Güner Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Hidrolik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. İsmail AYDIN Şubat 1992, 73 Sayfa Sunulan çalışmada, ana konu sınırlan gözenekli olan akım alanları için sınır koşullarının deneysel olarak incelenmesi ve tipik bir kum dalga geometrisi tarafından oluşturulan sızıntı akımının gelişmesini gözlemektir. Sızıntı akımın yapısını, yüzey akımı ve gözenekli ortam akımı arasındaki ortak yüzeyde incelemek için üç farklı durumda seri deneyler yapıldı. Birinci durum, geçirgen olmayan yüzeyde yürütüldü. İkinci ve üçüncü durum, iki farklı kum örneği tarafından oluşturulan geçirgen yüzeylerde yürütüldü. Sunulan çalışma ayrıca, gözenekli sınırda ölçülen basınç dağılımından kayma hızlarını belirleyen bir programın gelişmesi üzerinde yoğunlaştı. Kayma hızları ile birlikte, yatak geçirgenliğinin sediman taşınma hızı üzerindeki etkisi incelendi.Anahtar kelimeler : Geçirgen sınır, kayma hızlan, basınç - sınır koşulları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMENTAL STUDY OF BOUNDARY CONDITIONS FOR FLOW FIELDS WITH POROUS BOUNDARIES BAŞOĞLU, Güner M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ismail AYDIN February 1 992, 73 pages The main subject of the present work Is to study boundary conditions for flow fields with porous boundaries and observe the development of the seepage flow when It is achieved by a typical ripple geometry. In order to analyse the structure of the seepage flow at an Interface between surface flow and porous media flow, a series of experiments are conducted with three different cases. First case is conducted on an impermeable surface. Second and third cases are conducted on a porous surface formed by two different sand samples. Present study also, concentrates on the development of a computational tool, which can predict slip velocities on the porous boundary from measured pressure distribution. Besides slip velocity, effect of bed permeability on the sediment transport rate Is analysed. iiiAnahtar kelimeler : Geçirgen sınır, kayma hızlan, basınç - sınır koşulları Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.01 VI