Bir kültürel direniş aracı olarak Japon çizgi romanı (Manga)'nın incelenmesi
Exploration of Japanese graphic novel (Manga) as a tool for cultural resistance
  1. Tez No: 236045
  2. Yazar: MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Manga, Japon sanatçılar tarafından üretilen grafik romanlara ve bu çalışmalardan türeyen kültürel oluşuma verilen addır. Manga kültürü sonsuz ve engindir; Animasyonlar, kostümlü oyunlar, aksesuarlar, sinema filmleri ve özgün yaşam tarzı bu kültürel bedenin nüvelerinden birkaçıdır. Manga, çağdaş Japon kültürünün en dikkate değer kurumlarından biridir. Kökenleri, binlerce yıllık geleneksel Japon grafik sanatlarıyla, Yirminci Yüzyıl boyunca Japon toplumunun yaşadığı zorlu sosyal ve politik çalkantılarda yatmaktadır. Manga, şu anki itibarına, Japon ulusunun yaşadığı reformlar ve çetin sınavlarla eş güdümlü olarak kavuşmuştur. Şu an için Manga, Japonya'nın sahip olduğu en kudretli yumuşak güçlerden biridir. Yumuşak güç, bir ülkenin askeri, politik ve ekonomik caydırıcılığı ve kapasitesi olan ?katı? gücün tam tersidir. Sanat, edebiyat, gelenekler, moda ve din gibi, uluslar arası bir aktörün kültürel değerlerinin, küresel düzeyde prestiji ve manipülasyon kapasitesini tanımlamak için bu terim kullanılır. Yeter düzeyde bir yumuşak gücü geliştirebilmek için, başarılı bir süpergücün kullandığı temaların neler olduğunu, bu temleri nasıl geliştirdiğini ve bunları diğer yabancı kültürlerle nasıl doğru paylaşabildiğini anlamak çok önemlidir. Japon Mangası, başarılı bir yumuşak gücün vasıflarını ve kendi toplumunun lehine, dünyayı dönüştürme iradesini incelemek için çok önemli bir örnektir.
Özet (Çeviri)
Manga is the collective name given to the graphic novels and comics created by Japanese artists and to the culture that derive from them. Manga culture, which includes but not limited to animations, cos-plays, accessories, movies and a particular life style associate with this culture is vast and infinite. Manga is also one of the most significant features of the contemporary Japanese culture. Its foundations are embedded in thousands years old traditional Japanese graphic arts and harsh sociological and political turmoil of the Japanese society in the twentieth century. Manga's current influence on the Japanese culture in closely related to the reforms and ordeals of the Japanese nation as a whole. One can argue that manga is one of the strongest global soft powers of Japan. Soft power is just the opposite of“hard”power, which is the military, politic and economic intimidation force and capacity of a county. Soft power is prestige and manipulation capability of an international actor's cultural values, such as art, literature, costumes, fashion and religion. For developing a soft power, it is crucial to understand how a successful soft power works, how its themes develop, what are those themes and how it communicates those themes successfully to other foreign cultures. Japanese manga is an important example to explore the qualities of such a succesfull soft power and its impact on the world for the benefit of its society.