Uzakdoğu sırlarından temmoku'nun araştırılması ve sır uygulamaları
Research of temmoku and glaze application from far east glazes
  1. Tez No: 236064
  2. Yazar: DİCLE ÖNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İ. ALP ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çin, seramiğin tarihsel gelişimde ilklerin başlangıcı olarak görünen, farklı fırınlama tekniklerinden, biçimlendirmeye ve sırlamaya kadar birçok alanında büyük keşifleri olan dünyanın en büyük üretim merkezidir.Sosyal yaşamda, çayın ve çay içmenin bir kültür olarak görüldüğü Çin'de, çay sunumunda seramik kâselerin kullanımı ve kâselerin içindeki çay ile birlikte güzel görünme kaygıları sayesinde, birbiriyle benzer ama her biri ayrı mükemmellikte olan sırlar keşfedilmiştir. Han Hanedanlığı döneminden (M.Ö. 206-M.S. 220), mavi beyaz üretimin başladığı Ming Hanedanlığı dönemine kadar (1368-1644) geniş bir süreçte kullanılan kahverengi-siyah sırlı seramikler Song Hanedanlığı döneminde (960-1279) üretilen Jian çay kâseleri ile en güzel sır örneklerini oluşturmaktadır.Bu dönemde kendi içinde Kuzey Song ve Güney Song olmak üzere iki bölgede yapılan üretimlerde başlıca merkezler Jian, Jizhou ve Cizhou'dur. Jian'da üretilen seramikler Jizhou ve Cizhou' da tekrar üretilip o bölgenin isminle anılmışlardır.Jian' da üretilen çay kâseleri, Japon Zen Budist rahiplerin Çin'de ziyaretlerinin sonrasında Japonya ya taşınmasıyla, Japonlar tarafından `Temmoku' olarak adlandırılmıştır. İlk ihracatın başlamasından sonra Temmoku'lar 14. yy.' da Kamakura Döneminde Mino ve Seto fırınlarında üretilmiştir.Çin'de Ming Hanedanlığına kadar popülerliğini sürdüren Temmokulara 13.yy sonlarında ilgi azalarak üretimleri durmuş fakat Japonya' da üretim uzun süre devam etmiştir.Günümüzde yaygın biçimde Temmoku adıyla bilinen Jian sırları, dünyanın birçok ülkesinde sanatçılar tarafından kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
China, the first of the historical development of ceramics appears to be the beginning, the different firing techniques, formatting, and many areas in the discovery of silver up to the world's largest production center.In social life, the tea and tea drinking was seen as a culture in China, tea serving use of the ceramic bowl and the inside of the bowl with the tea, thanks to good-looking concerned, are similar to each other, but each individual excellence which secrets are discovered. From the period of the Han Dynasty (BC 206-MS 220), blue and white to start production until the period of the Ming Dynasty (1368-1644) in a process widely used brown-black glazed ceramics of the period of Song Dynasty (960-1279) produced Jian tea bowl with the most good examples are the glazes.In this period, the Northern Song and Southern Song to its two major centers in the region for the production Jian, Jizhou and Cizhou. Cizhou ceramics produced Jizhou and Jian in the name of that region with are produced again.Tea bowls which produces in Jian, after the Japanese Zen Buddhist monks in China and visits to move to the bowl, has been named as Temmoku. After the beginning of exported, Temmoku produced in Mino and Seto kiln at the Kmakura Period (14th century).Until the Ming Dynasty, continuing popularity of Temmoku production stopped in China but also production has continued a long time in Japan.Today, widely known as the Jian Temmoku glazes are used by artists from many countries of the world.