Modern sanatta figüratif seramik heykeller
Figurative ceramic sculptures in modern art
- Tez No: 236063
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modernizm içerisindeki ve sonrasındaki oluşumların seramik sanatına etkisi göz ardı edilemez. Seramik sanatı'nın belli bir dönemden sonra işlevselliği yanında artistik anlatımının da önem kazanması, bulunduğu döneme ayak uydurma çabası yüzündendir. Tüm bu etkileşimler sonucunda seramik, fonksiyonel amaçla üretiminin yanı sıra, günümüzde kendi alanında bir eğilim haline gelen figüratif heykel anlayışı için önemli bir malzemedir. Sanatın her döneminde işlenilen ve vazgeçilmez olan figür heykelleri çağımızın önemli unsurlarından biridir. İlk çağlardan bu yana farklı amaçlarla üretilen figür heykelleri artık bambaşka bir konumdadır. Bu heykeller, modern sanatın getirdiği birikimler çerçevesinde farklı bir boyut kazanarak sanat nesnesi konumuna gelmişler, farklı biçimsel arayışlarla çeşitlilik kazanmışlardır.Bu çalışmada, figür heykellerinin tarihsel sürecinin yanı sıra, seramiğin Modernizm ve sonrası kullanım alanları, aynı zamanda, bir malzeme olarak heykel ve kavramsal sanat konularıyla olan etkileşimi irdelenmiştir. Seramik sanatının diğer disiplinlerle olan bağlantısı, seramiğin bir sanat nesnesi olarak önemine açıklık getirebilir. Araştırmanın birinci bölümünde figüratif heykel geleneğinin plastik sanatlardaki yeri ve seramiğin bu konudaki geçmişinden bahsedilmiştir. Ardından, figüratif seramik heykel anlatımlarında süsleme unsuruna değinilmiş ve heykellerde görülen biçimsel farklılıklar örnekler verilerek sınıflandırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Modern Sanata bağlı olarak, 20. yüzyılın ilk yarısında belirgin şekilde gözlemlenen ve çağdaş sanatın temellerinin atılmasında etkili olan başlıca eğilimler ve akımlar ana hatlarıyla belirtilmiştir. Farklı biçimsel arayışların ortaya çıktığı Modernizm dönemi boyunca seramik sanatının geçirdiği değişimler, Bauhaus ve bunu takip eden diğer oluşumlar kapsamında irdelenmiştir. Ardından, Modern sonrası olarak adlandırılan Postmodern dönemin tanımı yapılarak, postmodern figüratif seramik heykel anlayışına öncülük eden sanatçılarla birlikte bu geleneğin belirgin bir şekilde işlendiği Funk Sanatı ve bu akımın sanatçıları belirtilmiştir. Yakın ilişkisi nedeniyle seramiğin bir malzeme olarak heykel sanatındaki kullanımına değinilmiştir.Son olarak Çağdaş Türk heykel sanatının günümüzdeki konumu ve figüratif seramik heykel alanında çalışmaları bulunan önemli Türk sanatçıları tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formations which are present and post of Modernizm, had effected to ceramic art. Artistic expression of ceramic art has taken over with its functional part. With these interactions, ceramic, is an important material for figurative sculpture formation which has an own affection present day. Figur sculptures which applied in every period of art are important facts of this century. These sculptures which created with different aims until the first ages, now in different attitudes. Additionally these sculptures has became as an art object with backlogs of Modernism. They got variations with different formal investigations.In this study, as well as the historical process of the figure sculptures, the usage areas of ceramic in Modernizm and after, at the same time, the interaction about as a material for sculpture and conceptual art was analyzed. Connection with other disciplines of ceramic art can bring important clarity to ceramic as an art object. In the first part of the study is about figurative sculpture tradition in plastic arts and the past of the ceramic about this subject. Afterwards, figurative ceramic sculpture and sculpture are addressed in the narrative element in the decoration seen in examples given by formal differences are classified. In the second part of the survey depending on Modern Art, important trends and notions has been outlined which observed the effectiveness in the based of the contemporary art. Modernism emerged in the formal search for a different period of ceramic art that changes in spending, following the Bauhaus and other formations that have been examined. Then, the postmodern figurative ceramic sculptres by artists who pioneered the concept of this tradition is a significant business in Art and Funk artists of this movement was indicated as known as post-modern period to the definition. As a ceramic material due to close relationships in the usage of sculpture which emerged in the modern post-process to interact, has been addressed.Eventually today the position of the contemporary Turkish art of sculpture and ceramic figurative sculpture in the important work of Turkish artists is introduced.