Loss of cultural identity in Anne Tyler's digging to America
Anne Tyler'ın Digging to America romanında kültürel kimlik kaybı
  1. Tez No: 236067
  2. Yazar: MEHTAP AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT UĞRASIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amerika birçok farklı ulusu bünyesinde bulunduran bir devlettir. Farklı uluslardan olan insanlar Amerika'ya çeşitli sebeplerle göç etmişlerdir. İranlılar da bu göç eden grubun içindedir. Ancak Amerika ve İran arasında yaşanan siyasi olaylar: İran Devrimi, İran rehine krizi ve son olarak 11 Eylül saldırıları bu iki ülke arasındaki ilişkileri oldukça germiştir. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra ortaya çıkan gelişmeler sonucunda Amerika, Müslüman bir ülke olan İran'ı zan altında bırakmışır. Amerika'nın İran'ı ?şer ekseni?ne dahil etmesinden dolayı, İranlılar önyargılı bir tutum ile karşı karşıya kalmıştır. Yapılan araştırmalar, bu olumsuz tutum sebebiyle zor durumda kalan İranlıların sosyal hayatlarında sıkıntı çektiklerini ve kendi kimliklerinden uzaklaşıp, kültürlerine yabancılaşmaktıklarını göstermektedir.Bu tezin amacı; Anne Tyler'ın Digging to America adlı romanında, ortaya çıkan olumsuz İran imajı sebebiyle İranlıların kendi kültürlerinden uzaklaşıp, nasıl Amerikalı kimliğine sahip olmaya çalıştıklarını incelemektir. Anne Tyler' ın bu eseri, Batılı önyargısı sonucunda meydana gelen kimlik krizini dile getirmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
America is a country which shelters people of different origins. People from different countries, including Iranians too, immigrated to America for various reasons. Only the political developments between America and Iran, such as the Iranian Revolution, the Iranian hostage crisis and finally September 11th attacks strained the relations between these countries. As a result of the developments, especially after the September 11th attacks, America incriminated Iran, an Islamic country. Owing to America?s inclusion of Iran in the ?axis of evil?, Iranians have been treated with prejudice. Research shows that, Iranians, who are in a difficult position on account of this negative attitude, experience hardships in their social lives, feel estranged from their identity and alienated from their own culture.The objective of this thesis is to study how Iranians distanced themselves from their own cultural identity, on account of the emerging negative Iranian image, and tried to adopt American identity in Anne Tyler?s novel, Digging to America. This novel of Anne Tyler?s is important in that it addresses the identity crisis resulting from the impact of Western prejudice.