Birinci derece yakını ölen yetişkinlerde anlamı yeniden yapılandırma sürecinin bağlanma stili, tinsellik ve psikolojik sağlamlık düzeyi açısından incelenmesi
Investigation of the meaning reconstruction process in adults, who lost their relatives in the first degree, in terms of attachment style, spirituality and psychologi̇cal resilience
  1. Tez No: 716418
  2. Yazar: GÖKÇE ÇOKAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HANİFE KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma birinci derece yakını ölen yetişkinlerin bağlanma stili, tinsellik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin anlamı yeniden yapılandırma ile olan ilişkisini inceleyen nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı bir çalışmadır. Araştırmanın nicel bölümünde birinci derece yakını ölen yetişkinlerin (anne, baba, eş, kardeş, çocuk, sevgili/nişanlı) bağlanma stili, tinsellik ve psikolojik sağlamlık düzeyinin anlamı yeniden yapılandırma düzeyini yordama gücü incelenmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise anlamı yeniden yapılandırma hakkında araştırmanın nicel verilerinden elde edilen bilgileri derinlemesine incelemek için birinci derece yakını ölen yetişkinlerin kaybın niteliği, kayıpla birlikte kimlikte ortaya çıkan değişim, deneyimlemiş olduğu kültürel ritüeller, yaşama verdiği anlam ve geleceğe ilişkin umudunun, anlamı yeniden yapılandırma düzeyine katkısı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini birinci derece yakını ölen ve on sekiz yaşından büyük 400 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel verileri toplamak için Anlamı Yeniden Yapılandırma Envanteri, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi ve Kendini Aşma Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın nitel verilerini toplamak için anlamı yeniden yapılandırma envanterinden en düşük ve en yüksek puan alan gönüllü 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre psikolojik sağlamlık, tinsellik, beklendik ölüm, yalnız yaşama, çekirdek aile ile yaşama ve ölümden sonra yaşama inanma, anlamı yeniden yapılandırmanın anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre ise birinci derece yakını ölen yetişkinlerin anlamı yeniden yapılandırmaya ilişkin görüşlerinden yola çıkarak bağlanma stili, psikolojik sağlamlık ve tinsellik olmak üzere üç farklı kategori elde edilmiştir. İçerik analizinde ortaya çıkan bulgular, nicel araştırmada ortaya çıkan bulgularla paralellik göstermektedir. Ancak bağlanma stili, nicel araştırmada anlamı yenide yapılandırmayı yordayan bir değişken olmamasına rağmen nitel araştırmada güvenli bağlanma dinamiklerine yönelik ifadelerin sıklıkla yer aldığı görülmüştür. Bulgular alan yazın ışığında tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a study in which quantitative and qualitative data are used together, examining the relationship between attachment style, spirituality, and resilience levels of adults whose first-degree relatives have died, and restructuring of meaning. In the quantitative part of the study, the power of attachment style, spirituality and resilience level to predict the level of restructuring of meaning of adults (mother, father, spouse, sibling, child, lover/fiancée) whose first degree relatives died was examined. In the qualitative part of the research, in order to examine the information obtained from the quantitative data of the research about restructuring the meaning in depth, the quality of the loss, the change in identity with the loss, the cultural rituals they have experienced, the meaning they give to life and the contribution of their hope for the future to the level of restructuring the meaning was examined. The sample of the study consists of 400 participants whose first degree relatives died and who are over the age of eighteen. Meaning Reconstruction Inventory, Brief Resilience Scale, Relationship Scales Questionnaire, and Self-Transcendence Scale were used to collect quantitative data in the study. Obtained quantitative data were analyzed by t-test, one-way analysis of variance and multiple linear regression analysis. In order to collect the qualitative data of the research, semi-structured interviews were conducted with 20 volunteer participants who got the lowest and highest scores from the meaning reconstruction inventory. The obtained qualitative data were analyzed by content analysis. According to the quantitative results of the study, psychological resilience, spirituality, expected death, living alone, living with a nuclear family, and believing in life after death were found to be significant predictors of restructuring meaning. According to the qualitative results of the study, three different categories, on restructuring meaning, namely attachment style, resilience and spirituality, were obtained based on the opinions of adults whose first degree relatives died. The findings in the content analysis show parallelism with the findings in the quantitative research. However, although attachment style is not a predictor of meaning restructuring in quantitative research, it has been observed that statements about secure attachment dynamics are frequently included in qualitative research. The findings were discussed in the light of the literature and some suggestions were made.