An Insight into metropolitan administration case study of Karachi, Pakistan
Metropolitan yönetime bir bakış örnek çalışma, Karachi-Pakistan
  1. Tez No: 23608
  2. Yazar: NOMAN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZ METROPOLİTAN YÖNETİME BİR BAKİŞ ÖRNEK ÇALİŞMA, KARACHI -PAK İSTAN AHMED, Noman Yüksek Lisans Tezi, Şehir Planlama Anabilim Dalı Tez Yöneticisi Doç. Dr. Melih ERSOY Tez yöneticisi Yardımcısı Doç. Dr, Aykut POLATOSLU Ekim, 1992, 227 Sayfa Çalışma bir şehrin en iyi şekilde hizmet verebilmesi için gerekli olan metropolitan işletmeciliğin değişik yönleri üzerinde odaki anmıştır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, farklı bağlamlarda yürütülmüş alan çalışmaları ile kuramsal parametrelerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Bu tür çalışmalarda kullanılan bazı temel ölçüt ve parmetreleri de içeren alternatif bir yönetim modeli geliştirilmiştir. Modelin uygulamadaki geçerliliğini sınamak için Karachi Metropolitan Kenti örnek alan olarak seçilmiştir. İlk olarak, şehrin mevcut modeli incelenerek bugünkü işleyişinde gözlenen çelişki ve sorunlar saptanmıştır. İkinci olarak da alternatif model, Karachi örneğine uygulanarak söz konusu çelişki vesorunların ne ölçüde çözülebileceği irdelemiştir. Tartışmayı zengini eştirmek için mevcut koşullar altında modelin iflerliği ve geçerliliği Üzerinde durulmuştur. Anahtar Sözcükler Metropolitan Yönetim ve İşletmecilik, Merkezi Yönetim, Yerel Yönetim, Birleşik Yaklaşım. Bilim Kodu 601.05.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INSIBHT INTO METROPOLITAN ADMINISTRATION CASE STUDY OF KARACHI, PAKISTAN AHMED, Noman M.S. in City Planning Sup ervisor: Assoc. Pr of. Dr. Melih ERSO Y Co Super visor: Assoc. Prof.Dr. Ay kut POLATOGLU October;, 1992, 227 Pages The study focuses on the different aspects of metropolitan management that are essential in the optimal functioning of a city. In the course of research, requisite feedback has been drawn from various studies conducted in different contexts as well as in theoretical parameters. An alternative model of metropolitan administration is structured based on the feedback to provide an ideal yard stick for a contextual exercise in similar parameters. To prove the practical adequacy of the model, the context of Karachi has been chosen as the application ground. Firstly the existing model of the city is studied and its constraints are found and secondly, the alternative model is applied upon the mKarachi case with suitable modifications according to the inherent contextual requirements. The argumentation on the assumed workability of the model is also explicated. Key Words : Metropolitan Administration and Management, Centralisation, Decentralisation, Combination Approach. Science Code : 601.05.01 IV