Sürdürülebilir yenilikçi kentlerin inşa edilmesinde önemli bir araç olarak kentsel yaşam laboratuvarları: Türkiye üzerine bir vaka analizi
Urban living laboratories as an important tool in building sustainable innovative cities: A case study on Turkey
- Tez No: 971499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Artan sürdürülebilirlik sorunlarına yanıt olarak Kentsel Yaşam Laboratuvarları (KYL), bir yaklaşım olarak popülerliğini artırmaktadır. Bu çalışma, kentsel alanlarda ortaya çıkan/çıkabilecek sorunlara yönelik KYL'ler aracılığıyla sürdürülebilir yenilikçi çözümlerin oluşturulabileceği varsayımına dayanmaktadır. Bu varsayım doğrultusunda Türkiye'deki ENoLL üyesi KYL'lerin amacı, yönetim yapısı, geliştirilen projeleri ve sürdürülebilir yenilikçi kentlerin oluşturulmasına yönelik katkıları incelenmektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri alanında vaka çalışması yaklaşımını temel almaktadır. Çalışmanın örneklem grubunu Başakşehir Living Lab (Başakşehir Belediyesi, İstanbul), Mezopotamya Living Lab (Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa) ve Bodrum Living Lab (Muğla) oluşturmaktadır. KYL'ler hakkında derinlemesine içgörüler elde etmek ve birincil verileri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme/mülakat yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA nitel veri analizi programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda KYL'lerin sürdürülebilir yenilikçi kentlerin inşası noktasında kentsel sorunlara ve ihtiyaçlara cevap verebilecek birçok projeyi hayata geçirdiği ve laboratuvar süreçlerine kentsel paydaşları da entegre ettiği anlaşılmıştır. Ayrıca 2023 yılında ENoLL ağında etkin üye statüsünde bulunan Mezopotamya KYL'nin yerel yönetim biriminde meydana gelen yönetim değişikliği sonucunda ENoLL üyeliğini yenilemediği ve KYL'de görevli bulunan personellerin belediye bünyesindeki başka birimlerde görevlendirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In response to growing sustainability issues, Urban Living Labs (ULL) are gaining popularity as an approach. This study is based on the assumption that sustainable innovative solutions can be created through ULLs for problems that arise or may arise in urban areas. In line with this assumption, the purpose, management structure, developed projects, and contributions to the creation of sustainable innovative cities of ULLs that are members of ENoLL in Turkey are examined. The study is based on the case study approach in the field of qualitative research methods. The sample group of the study consists of Başakşehir Living Lab (Başakşehir Municipality, Istanbul), Mezopotamya Living Lab (Şanlıurfa Metropolitan Municipality, Şanlıurfa), and Bodrum Living Lab (Muğla). Semi-structured interviews were preferred in order to obtain in-depth insights about the KYLs and collect primary data. The data obtained were analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis program. The analysis revealed that KYLs have implemented many projects that can respond to urban problems and needs in terms of building sustainable innovative cities and have integrated urban stakeholders into the laboratory processes. Additionally, it was determined that the Mesopotamia KYL, which held active member status in the ENoLL network in 2023, did not renew its ENoLL membership following a management change in the local administrative unit, and that the staff employed at the KYL were reassigned to other units within the municipality.