Askorbik asitle muamele edilen bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) yumurtalarında kuluçka sonuçları, civciv çıkım ağırlığı ve yaşama gücü
Hatching results, embryonic weight of chicks and viability at the quail eggs (Coturnix coturnix japonica) which were treated with ascorbic acide
- Tez No: 236109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SELİM KUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, kuluçkalık bıldırcın (Coturnix coturnix japonica) yumurtalarının L-askorbik asitle muamele edilmesinin kuluçka randımanına, çıkım gücüne, embriyo ölümlerine, yumurta akı pH'sına, civciv çıkım ağırlığına ve yaşama gücüne etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştırÇalışmada kullanılan bıldırcın yumurtaları özel üretim yapan bir bıldırcın üretme çiftliğinden sağlanmış ve çalışmada toplam 5529 adet yumurta kullanılmıştırÇalışmada kullanılan yumurtalar üç ana gruba ayrılmıştır. Birinci gruba askorbik asit muamelesi inkubasyon başında (İB) (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk, 10 g/2 dk), ikinci gruba inkubasyon sırasında (İS) (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk ve 10 g/2 dk) yapılmış, 3. grup yumurtalar ise kontrol olarak kullanılarak dokuz grup meydana getirilmiştirKuluçka randımanı, inkubasyon başı (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk, 10 g/2 dk) ve inkubasyon sırasında askorbik asit muamelesi yapılmış (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk, 10 g/2 dk) ve kontrol gruplarda sırasıyla % 64.01, % 72.07, % 65.20, % 62.53, % 68.11, % 71.40, % 68.11, % 63.32 ve % 60.72 belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at carrying out the effects of hatching quail (Coturnix coturnix japonica) eggs treated with L-ascorbic acid solution on hatching results, hatchability, embryonic mortality, amniotic fluid pH values and viability and embryonic weight of chicks.The quail eggs which were used in the study were supplied from a private breeding farm and 5529 total number eggs were used in the study.The eggs which were used in the study were three main groups. Ascorbic acide treatment was applied to the first group at the top of incubation period (İB) (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk, 10 g/2 dk), to the second group (İS) (5 g/1dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk,10 g/2 dk) during the incubation period. The third group eggs were control group. Nine groups were used in the study.At the top of the incubation period (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk,10 g/2 dk) and during the incubation period, hatching yield was defined at the control groups (64.01%, 72.07%, 65.20%, 62.53%, 68.11%, 71.40%, 68.11%, 63.32% ve 60.72%) the hatching yield of the groups with ascorbic acide was (5 g/1 dk, 5 g/2 dk, 10 g/1 dk, 10 g/2 dk). The hatching yield of groups which were at the top of the incubation period 5g/2dk and at the during incubation period 5 g/1 dk, 5 g/2 dk and 10 g/1 dk were influenced positive respect at different degrees.