Yaş metodla UF4 üretim koşullarının incelenmesi
  1. Tez No: 28552
  2. Yazar: SERAP TEKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Uranyum tetraflorür, metalik uranyum ve uranyum hegzaflorür elde edilmesinde başlangıç maddesi olması nedeniyle nükleer yakıt endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, nükleer saflıkta ADU (Amonyum Diuranat) r -\-4- sülfürik asitte çözülmüş, [UO (SO ) I kompleksi şeklinde elde edilen çözeltideki (VI) değerlikli uranyumun; SnCl^, Askorbik asit, Zn tozu ve Fe tozu gibi indirgenler kullanılarak (IV) değerliğe indirgenmesi ve indirgenme kinetiği incelenmiştir. Kullanılan indirgenler içinde indirgeme kinetiğinin hızlı olması nedeniyle Fe tozu tercih edilmiş ve bundan sonraki indirgeme çalışmalarında Fe tozu kullanılmıştır. Ancak Fe, uranyum tetraflorürün çöktürme aşamasında ürünle birlikte çökerek kontaminasyona neden olmaktadır. Fe kontaminasyonunu engellemek için, daha önce uranyum adsorpsiyonu ve elüsyonuna etki eden parametreleri incelenip optimum koşulları belirlenmiş olan, uranyuma selektif Purolite A650 U anyon değiştirici reçine kullanılmıştır. Reçinede adsorplanan uranyum 2M H SO kullanılarak elde edilmiştir. Sülfat iyonlarını uzaklaştırmak için ise çözelti Dowex 50W katyon değiştirici reçineden geçirilmiş, reçinede tutulan uranyum 6N HC1 ile sıyrılarak uranus klorür elde edilmiştir. Bu son çözeltinin HF ile muamele edilmesi ile de UF çöktürülerek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uranium tetrafluoride is a starting material to produce metallic uranium and uranium hexaf luoride ; therefore, it is important in nuclear fuel technology. In this work, ammonium diuranate (ADU) (ore concentrate) has been dissolved in sulfuric acid and fUC^C 304)3] complex has been obtained. U(VI) in this complex is reduced to U(IV) by using reductants such as tin (II) chloride, ascorbic acid, zinc powder and iron powder and reduction kinetic is studied. Iron powder has been preferred to others since its reduction kinetic is faster. However, iron precipitates with uranium tetrafluoride during precipitation and causes contamination. To prevent iron contamination, Purolite A650 U anion exchange resin, which is selective to uranium of which its optimum adsorption and elution conditions have been predetermined, has been used in this work. Adsorped uranium in the resin has been eluted with 2M HgSO^. To remove sulphate ions, the solution has been loaded to Dowex 50W cation exchange resin and adsorped uranium in the resin has been stripped with 6N HC1 and uranus chluoride has been obtained. By adding HF into the final solution, uranium tetrafluoride has been precipitated by wet process.