Production of functional food ingredient by enzyme and ultrasound assisted extraction from lemon waste
Limon atıklarından enzim ve ultrason destekli ekstraksiyon ile fonksiyonel gıda bileşeni üretimi
  1. Tez No: 859878
  2. Yazar: NİHAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KILIÇ AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Limon (Citrus limon), yüksek besin değeri, duyusal özellikleri ve uygun fiyatı nedeniyle günlük beslenmede yaygın olarak tüketilen Turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Limonun büyük bir kısmı gıda endüstrisinde işlendikten sonra çeşidine bağlı olarak meyve ağırlığının %50-70'i kadarı atık olarak atılmaktadır. Narenciye atıkları halihazırda çevreye atılmakta veya hayvan yemi ve biyoyakıt üretiminde kullanılmakta ve bu uygulamalar değerli doğal kaynakların kaybına neden olmaktadır. Atıklarının büyük bir kısmını oluşturan limon kabuğu, antioksidan, antiobezite, antiinflamatuar, antihipertansif, antihiperkolesterolemik, antimikrobiyal, antidiyabetik ve antikarsinojenik aktivite dahil olmak üzere sağlık açısından çeşitli faydalar sergileyen fenolik asitler ve flavanonlar gibi çeşitli biyoaktif bileşenler içermektedir. Literatürdeki çalışmaların çoğu çözünebilir fenolikler üzerine yoğunlaşmıştır; bununla birlikte meyve kabuklarındaki önemli miktarda fenolik maddeler hücre matrisinde hapsedilmiş veya bağlı olarak ekstrakte edilemeyen formda bulunmaktadır. Ekstrakte edilemeyen fenolikler meyve matrisinde çevre koşullarından korunmaktadır. Bu fenolik maddeler gıda, nutrasötik, ilaç ve kozmetik endüstrilerinde kullanılabilecek keşfedilmemiş potansiyel bir kaynaktırlar. Ekstrakte edilebilir ve ekstrakte edilemeyen fraksiyonlardaki fenolik bileşiklerin dağılımı ve miktarları, narenciye atıklarının ileri dönüştürülmesine yardımcı olacaktır. Ekstrakte edilemeyen fenoliklerin geri kazanımı, ekstrakte edilebilir fenolikler için kullanılan ekstraksiyon yöntemlerine ilave ve verimli bir üretim için optimize edilmesi gereken bir hidroliz yöntemi gerektirmektedir. Limon kabuğu antioksidan, antihipertansif ve antidiyabetik aktiviteleri ile biyoaktif fenolikler için ucuz bir potansiyel kaynak oluşturmaktadır. Bu biyoaktif bileşiklerin limon atıklarından yeşil teknolojilerle geri kazanılması, sürdürülebilir gıda sistemleri ve döngüsel biyoekonomiye yönelik çabalara katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın amaçları şunlardır (i) yerel limon çeşitlerinde bulunan ekstrakte edilebilir fenolik bileşiklerin konsantrasyonunun ve antioksidan aktivitesinin ölçülmesi, (ii) limon kabuğunda bulunan ekstrakte edilemeyen fenoliklerin maksimum geri kazanımı için geleneksel ısı, asit, baz, ultrason, enzim ve ultrason-enzim destekli ekstraksiyonlar dahil olmak üzere farklı ekstraksiyon yöntemlerinin uygulanması, (iii) limon kabuğundaki fenoliklerin ekstrakte edilebilir ve ekstrakte edilemeyen fraksiyonlarının antioksidan, antihipertansif ve antidiyabetik aktivitelerinin belirlenmesi, (iv) limon kabuğu ekstraktından kapsüllenmiş bir fonksiyonel gıda bileşeninin üretimidir. Tezin ilk bölümünde, farklı yerel limon çeşitlerinde bulunan fenolik bileşiklere ve bunların antioksidan aktivitelerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Ayrıca etkili bir ekstraksiyon için çözücü türü ve katı:çözücü oranı belirlenmiştir. Araştırma için Türkiye'de meyve suyu sektöründe kullanılan Interdonato, Lamas, Kara limon ve Kütdiken limon çeşitleri seçilmiştir. Limon kabukları küçük parçalar halinde kesilmiş ve dondurarak kurutucuda kurutulmuştur. Kurutulan kabuklar toz haline getirildikten sonra elenmiştir. Limon tozu, 1:10 veya 1:20 (g/mL) katı:çözücü oranıyla etanol/su (50:50 v/v) veya distile su ile ekstre edilmiştir. Ortaya çıkan ekstraktlara ekstrakte edilebilir fenolikleri içermektedir. Toplam fenolik madde (TPC), toplam flavonoid madde (TFC) içeriği ve 2,2ʹ-azino-bis(3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) ve“bakır(II) iyonu indirgeme esaslı antioksidan kapasite”. (CUPRAC) ile antioksidan aktivite analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda limon kabuğundaki TPC 12,06±0,22-23,63±0,11 mg GAE/g kuru madde aralığında, TFC ise 10,02±0,99-30,10±0,33 mg rutin/g kuru madde aralığında bulunmuştur. %50 sulu etanol ile ekstrakte edilen örneklerin TPC'si, solvent olarak distile su ile ekstrakte edilen örneklerden daha yüksek çıkmıştır. Limon kabuklarının antioksidan aktiviteleri ABTS ve CUPRAC yöntemleriyle sırasıyla 30,54±0,19-60,64±2,78 mg TE/g kuru madde ve 38,20±1,09-72,63±0,73 mg TE/g kuru madde aralığında bulunmuştur. En yüksek antioksidan aktiviteye Kara limon çeşidinin sahip olduğu, bunu Lamas, Interdonato ve Kütdiken çeşitlerinin izlediği ortaya çıkmıştır. Tüm sonuçlar dikkate alındığında, çözücü olarak %50 (hacimce) sulu etanol, örnek:çözücü oranı 1:20 (g/mL) ve limon çeşidi olarak Lamas çeşidi seçilmiştir. Lamas türünün seçilmesinin nedeni, Mersin İli, Erdemli İlçesi'ne özgü yerel bir tür olması ve kolaylıkla bulunabilmesidir. İkinci bölümde, Lamas limon kabuğundaki ekstrakte edilemeyen fenoliklerin maksimum geri kazanımı için farklı ekstraksiyon yöntemleri araştırılmıştır. Bu amaçla, ekstrakte edilebilir fenoliklerin ekstraksiyonundan sonra elde edilen kalıntıya geleneksel ısı, asit, baz, ultrason, enzim ve ultrason-enzim destekli ekstraksiyonlar uygulanmıştır. Ekstrakte edilemeyen fenoliklerin kalıntıda ne kadar olduğunun tespit edilmesi asit ve alkali hidrolizleri farklı sırayla uygulanmıştır. Kalıntı ilk önce asitle hidrolize edilip salınan fenolikler ekstrakte edilmiştir. Geriye kalan kalıntı alkali ile hidrolize edilip açığa çıkan fenolikler bir kez daha ekstrakte edilmiştir. Diğer denemede, sıra değişitirilerek önce alkali, sonra asit hidrolizinin uygulanmıştır. Kalıntıların TPC değerleri her iki prosedürde de benzer bulunmuştur ancak TFC ve hem ABTS hem de CUPRAC yöntemlerine göre antioksidan aktiviteleri önce alkali ve daha sonra asit ile hidrolize edilen kalıntıda daha yüksek bulunmuştur. Tüm ekstraksiyon yöntemlerinde en uygun parametreleri bulmak için ön denemeler yapılmıştır. Geleneksel ısı destekli ekstraksiyon yöntemi için ön denemeler 23°C, 40°C ve 60°C sıcaklıklarda, 40 dk, 60 dk ve 6 saat süreyle gerçekleştirilmiştir. En iyi sonuç 40°C'de 1 saat ekstraksiyonla elde edilmiştir. Ultrason destekli ekstraksiyon (UAE), %20 ve %50 genlikte, 23°C ve 50°C sıcaklıkta ve 5 dk, 10 dk ve 15 dakikalık sürelerde uygulanmştır. Maksimum TPC, TFC ve antioksidan aktivite için elde edilen optimum parametreler %50 ultrason genliği, 23°C numune giriş sıcaklığı ve 15 dakikalık ekstraksiyon süresi olarak bulunmuştur. Ultrason destekli ekstraksiyonda proses parametrelerinin biyoaktif bileşikler üzerindeki etkileri incelendiğinde, ultrason genliğinin TPC, TFC ve hem ABTS hem de CUPRAC yöntemleriyle antioksidan aktivite üzerine etkisinin istatistiksel olarak önemli düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ekstraksiyon süresinin TFC ve antioksidan aktivite üzerindeki etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Enzim destekli ekstraksiyonda, Aspergillus sp.'den elde edilen, selülaz ve pektinaz içeren doku parçalıyıcı enzim, β-glukosidaz, ve doku parçalıyıcı enzim ve β-glukozidazın karışımı kullanılmıştır. Kalıntı 40°C'de 15 dk, 60 dk ve 6 saat süreyle inkübe edilmiştir. Doku parçalıyıcı enzim ile 60 dakika boyunca hidroliz tüm fenoliklerin salınması için yeterli bulunmuştur. Ultrason ve enzim kombinasyonunun ekstraksiyona etkisini belirlemek için ultrason-enzim destekli ekstraksiyon gerçekleştirilmiştir. Birinci yaklaşımda enzim ve ultrason aynı anda uygulanırken, ikinci yöntemde kalıntıya önce ultrason uygulanıp ardından enzim ile inkübe edilmiştir. Önce ultrason uygulanan ve daha sonra enzimle inkübe edilen kalıntının TFC ve hem ABTS hem de CUPRAC ile antioksidan aktivitesinin, enzim ve ultrasonun eş zamanlı uygulandığı kalıntıya göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Geleneksel ısı, enzim, ultrason ve ultrason-enzim destekli ekstraksiyonlarla elde edilen limon kabuğundan ekstrakte edilemeyen fenoliklerin biyoaktiviteleri, ekstrakte edilebilir fenoliklerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Fenolik madde içeriği, antioksidan, anjiyotensin-I-dönüştürücü enzim (ADE) ve α-amilaz önleyici aktiviteler ve fenolik fraksiyonların profili analiz edilmiştir. Ekstrakte edilebilir fraksiyon daha yüksek TPC, askorbik asit içeriği ve antioksidan aktiviteye sahipken, fenolik profil analizi, ekstrakte edilemeyen fraksiyonun daha yüksek konsantrasyonlarda fenolik, özellikle hesperidin ve hesperetin içerdiğini göstermiştir. Ekstrakte edilemeyen fraksiyondaki hesperidin ve hesperetin konsantrasyonları, sırasıyla 270.9 mg/100 g kuru madde ve 415.9 mg/100 g kuru madde olarak bulunmuş ve bu miktarların, ekstrakte edilebilir fraksiyonda mevcut olanlardan yaklaşık iki kat daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, ekstrakte edilemeyen fraksiyonun ADE ve α-amilaz önleyici aktivitelerinin, ekstrakte edilebilir fraksiyona göre daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. TPC, TFC ve antioksidan aktivitenin geleneksel ısıl işleme kıyasla enzim ve ultrason işlemleriyle artırıldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ekstrakte edilemeyen tüm fraksiyonların ACE inhibitör aktiviteleri benzer bulunurken, α-amilaz inhibitör aktivite ultrason ve ultrason-enzim ile muamele edilmiş fraksiyonlarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ultrason destekli ekstraksiyon, ekstrakte edilemeyen fenoliklerin verimini biraz arttırırken, enzim destekli ekstraksiyon, ısı destekli ekstraksiyonla karşılaştırıldığında TPC'de iki ila dört kat artış sağlamıştır. Limon kabuğunda bulunan ekstrakte edilemeyen fenolik fraksiyonun antihipertansif ve antidiyabetik ajan olarak önemli bir potansiyele sahip olduğu tespit edilmiştir. Üçüncü bölümde, enzim destekli ekstraksiyonla elde edilen fenolik ekstraktın, maltodekstrin ve peynir altı suyu protein konsantresi ile enkapsülasyonu incelenmiştir. Farklı dekstroz eşdeğerine (DE), 6 ve 19, sahip iki maltodekstrin kullanılmıştır. Köpük kurutma ve dondurarak köpük kurutma olmak üzere iki farklı kurutma yöntemi uygulanmıştır. Kapsüllenmiş ekstrakt kapsülleme etkinliği, nem içeriği, su aktivitesi ve camsılığa geçiş sıcaklığı açısından analiz edilmiştir. Kapsüllenmiş ekstrakt, depolama stabilitesini belirlemek için 40°C'de ve %75 bağıl nemde 5 gün depolanmıştır. Depolanan ekstraktın nem içeriği ve higroskopisitesi belirlenmiştir. Depolamanın başında ve sonunda TPC, antioksidan aktivite, hesperidin içeriği, ADE engelleyici aktivite ve -amilaz engelleyici aktivite ölçülmüştür. Analizler sonucunda, maltodekstrin 6DE içeren ve köpük kurutma yapılan örnek en yüksek kapsülleme verimliliğe, hesperidin içeriğine, ADE engelleyici aktivitesine, depolama stabilitesine ve en düşük higroskopisiteye sahip bulunmuştur. Bununla birlikte, maltodekstrin 6DE içeren ve köpük dondurarak kurutma yapılan örnek en yüksek TPC ve antioksidan aktiviteye sahip bulunmuştur. Örneklerin ADE engelleyici aktiviteleri depolama öncesi ve sonrasında benzer bulunmuştur. Tüm örneklerde ADE engelleyici aktivite depolama sonrasında düşmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, enkapsülasyon için kurutma yöntemi olarak hem köpük kurutmanın hem de dondurarak köpük kurutmanın seçilebileceği belirlenmiştir. Ancak daha pratik olması, ekipman ve enerji maliyetinin düşük olması ve uygulama süresinin kısa olmasından dolayı köpük kurutma tercih edilebilir. Bu çalışmada, önemli düzeyde ADE ve α-amilaz engelleyici aktiviteye sahip, limon kabuğundaki ekstrakte edilebilir ve ekstrakte edilemeyen fenolikleri içeren kapsüllenmiş fonksiyonel bir gıda bileşen elde geliştirilmiştir. Bu bileşen, antihipertansif ve antidiyabetik fonksiyonel gıdaların veya gıda takviyelerinin geliştirilmesinde kullanılabilir. Bu bileşenin kullanımından önce dayanıklılığı, biyoyararlılığı, toksisitesi ve sağlık etkilerinin deneysel ve canlı üzerinde yapılacak çalışmalarla belirlenmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lemon (Citrus limon) belongs to the family of Citrus fruits which are commonly consumed in daily diet due to their high nutritional value, sensory properties and low price. A large portion of lemon is discarded after processing by the food industry as waste up to 50-70% of fruit weight depending on the cultivar. Citrus wastes are currently discarded to the environment or used for animal feed and biofuel production and these practices cause loss of valuable natural resources. Lemon peel constitutes a large portion of industrial lemon wastes contain several bioactive components such as phenolic acids and flavanones which exhibit several health benefits including antioxidant, antiobesity, antiinflammatory, antihypertensive, antihypercholesterolemic, antimicrobial, antidiabetic and anticarcinogenic activity. Most of the studies in the literature have focused on the extractable phenolics; however, significant amounts of phenolics in fruit peels are also present in non-extractable form as entrapped or bound in the cell matrix. Non-extractable phenolics are protected from harsh environmental conditions in the fruit matrix. They represent a potential uncovered resource for bioactive phenolics that could be used in food, nutraceutical, pharmaceutical and cosmetic industries. Determination of the distribution and amounts of phenolic compounds in extractable and non-extractable fractions can help in upcycling of lemon wastes. Recovery of non-extractable phenolics require use of an additional hydrolysis method to that used for extractable phenolics that needs to be optimized for an efficient production. Lemon peel constitutes a cheap potential resource for bioactive phenolics with antioxidant, antihypertensive and antidiabetic activities. Recovery of these bioactive compounds from lemon waste with green technologies will contribute to the efforts towards sustainable food systems and circular bioeconomy. The objectives of this study were (i) measurement of concentration and antioxidant activity of extractable phenolic compounds present in local lemon varieties, (ii) application of different extraction methods including conventional heat-, acid-, base-, ultrasound-, enzyme-, and ultrasound-enzyme-assisted extractions for maximum recovery of non-extractable phenolics found in lemon peel, (iii) determination of the antioxidant, antihypertensive, and antidiabetic activities of extractable and non-extractable fractions of phenolics in lemon peel (iv) production of an encapsulated functional food ingredient from lemon peel extract. The first part of the thesis is focused on determination of phenolic compounds and their antioxidant activity in different local lemon varieties. In addition, the solvent type and solid:solvent ratio for an efficient extraction were determined. Interdonato, Lamas, Kara lemon and Kütdiken lemon varieties used in the fruit juice industry in Türkiye were chosen for the study. Lemon peels were cut into small pieces and dried with a freeze dryer. Dried peels were ground into a powder and then sieved. Lemon powder was extracted with ethanol/water (50:50, v/v) or distilled water with a solid:solvent ratio of 1:10 or 1:20 (g/mL). The resulting extracts contained extractable phenolics. Total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC) and antioxidant activity by 2,2ʹ-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS) and cupric reducing antioxidant capacity (CUPRAC) assays were carried out. As a result of the analyses, TPC in lemon peels was found between 12.06±0.22-23.63±0.11 mg GAE/g dry matter, while the TFC was found between 10.02±0.99-30.10±0.33 mg RE/g dry matter. TPC of samples extracted with 50% aqueous ethanol was higher than that of the samples extracted with distilled water. Antioxidant activities of lemon peels were found in the range of 30.54±0.19-60.64±2.78 mg TE/g dry matter and 38.20±1.09-72.63±0.73 mg TE/g dry matter by ABTS and CUPRAC methods, respectively. It was revealed that Kara lemon had the maximum antioxidant activity, followed by Lamas, Interdonato, and Kütdiken variety. Considering all the results, 50% aqueous ethanol as a solvent, a sample:solvent ratio of 1:20 (g/mL), and the Lamas cultivar were chosen for further studies. The choice of the Lamas species was motivated by the fact that it is a local species unique to Mersin Province, Erdemli District, and is readily available. In the second part, effect of different extraction methods for recovery of non-extractable phenolics (NEP) in Lamas lemon peel was investigated. For this purpose, conventional heat-, acid-, base-, ultrasound-, enzyme-, and ultrasound-enzyme-assisted extractions were applied to the residue obtained after the extraction of extractable phenolics. To determine the maximum amount of non-extractable phenolics in the residues, acid and alkaline hydrolyses were applied. Alkali and then acid hydrolysis allowed the highest recovery. Preliminary experiments were performed to find the optimal parameters in all extraction methods. Preliminary trials were carried out for the conventional heat-assisted extraction method, with temperatures of 23, 40 and 60°C, duration of 40 min, 60 min, and 6 h. The best result was obtained by extraction at 40°C for 1 h. Ultrasound-assisted extraction (UAE) was applied at the amplitude level of 20 and 50%, temperature of 23 and 50°C, and duration of 5, 10, and 15 min. The optimum parameters obtained for maximum TPC, TFC and antioxidant activity were 50% ultrasound amplitude, the sample inlet temperature of 23°C and the extraction time of 15 min. When the effects of process parameters on bioactive compounds in ultrasound-assisted extraction were investigated, it was determined that the effect of ultrasound amplitude was statistically significant on TPC, TFC, and antioxidant activity with both ABTS and CUPRAC methods. Effect of extraction time had a significant effect TFC and antioxidant activity. In enzyme-assisted extraction, a lysing enzyme from Aspergillus sp. containing cellulase and pectinase, β-glucosidase, and a mixture of lysing enzyme and β-glucosidase were used. The residue was incubated at 40°C for 15 min, 60 min and 6 h. Hydrolysis with lysing enzyme for 60 min was found sufficient to release all phenolics. Ultrasound-enzyme-assisted extraction was carried out to determine if ultrasound in combination with enzyme would improve the extraction of phenolics. While in the first approach, enzyme and ultrasound were applied simultaneously, in the second way, ultrasound was applied to the residue first and then incubated with the enzyme. Application of ultrasound first and then enzyme hydrolysis provided higher TFC and antioxidant activity by ABTS and CUPRAC assays. Bioactivities of non-extractable phenolics from lemon peel obtained by conventional heat-, enzyme-, ultrasound-, and ultrasound-enzyme-assisted extractions were evaluated in comparison with those of the extractable phenolics. The antioxidant, angiotensin-I-converting enzyme (ACE), and α-amylase inhibitory activities and phenolic profile of the phenolic fractions were analyzed. While the extractable fraction had higher TPC, ascorbic acid content, and antioxidant activity, phenolic profile analysis indicated that the non-extractable fraction contained higher concentrations of phenolics, especially hesperidin and hesperetin. The concentrations of hesperidin and hesperetin in the non-extractable fraction were 270.9 mg/100 g dry weight and 415.9 mg/100 g dry weight, respectively, which were about two-fold higher than those present in the extractable fraction. Moreover, ACE and α-amylase inhibitory activities of non-extractable fraction were stronger than those of the extractable fraction. Total phenolic content, total flavonoid content, and antioxidant activity were increased by enzyme and ultra