7-17 yaş arası Türk çocuklarında triseps ve subskapular deri kıvrım kalınlıkları persentil değerleri
Triceps and subscapular skin fold thickness percentiles in 7?17 years-old children and adolescents
- Tez No: 236134
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR CESUR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada 7?17 yaş çocuk ve ergenlerde triseps ve subskapular deri kıvrım kalınlıklaı (DKK) ölçüldü. Amacımız, her iki bölgeden elde edilen verilerin yaş ve cinsiyete göre ortalama ve persentil değerlerini bulmak ve persentil eğrilerini oluşturmaktır. Böylece ergen ve çocukların beslenme durumlarını değerlendirmede kullanılabilecek bir ölçüt elde etmedir.Bu kesitsel çalışma sosyoekonomik düzeyleri göz önüne alınarak Van il Merkezi Milli Eğitim Bakanlığı okullarında, Ekim 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sosyoekonomik düzeyleri farklı öğrencilerin devam ettiği yedi okuldan (altı ilköğretim ve bir liseden), toplam 6917 öğrenci çalışmaya alındı. Bunların 3874'ü kız (%56), 3043'ü erkek (%44). Öğrencilerin antropometrik ölçümleri çocuk doktorları ve tıp fakültesi son sınıf öğrencileri tarafından, kendi okullarında yapıldı. Öğrencilerin subskapular ve triseps bölgelerinden deri kıvrım kalınlınlıkları ölçümleri alındı. Kronolojik yaşları, doğum tarihleri ile ölçüm tarihleri arasındaki farkla, desimal yaş olarak hesaplandı. Yedi yaştan başlamak üzere altı aylık aralarla 17 yaşa kadar gruplar oluşturuldu. Persentil eğrileri LMS Chart Maker Pro version 2.3 software program (The Institute of Child Health, London) ile oluşturuldu. Eğrilerin oluşturulmasında LMS metodu kullanıldı. Bu metodda, verileri normalize etmede kullanılan ``spesific Box-Cox power transformations''a göre her yaş için persentiller oluşturuldu.Erkeklerde; triceps ve subskapular DKK ortalama değerleri, yaşa göre değerlendirildiğinde, genel olarak on üç yaşa kadar yaşla artarak bu yaşta en yüksek değere ulaşdığı, 14 ve 15 yaşlarında azaldığı bu yaştan sonra ise tekrar arttığı izlendi. Kızlarda, triseps ve subskapular DKK genel olarak yaş arttıkça artıyordu, subskapular DKK'nda bu bağıntı istatistiksel olarak daha güçlü olduğu bulundu (rp= 0.432).Triseps ve subskapular DKK değerleri açısından kız ve erkekler arasında ileri derecede anlamlı fark vardı (p=0,001). Triseps DKK ortalama değerleri kız ve erkeklerde 10 yaşına kadar hemen hemen aynı iken on bir yaşından itibaren kızlarda erkeklerden fazla ölçüldü. Kızların subskapular DKK ortalama değerleri her yaşta erkeklerden fazla bulundu. Kız ve erkeklerde triseps ile subskapular DKK arasında ileri derecede anlamlı doğrusal pozitif güçlü bağıntı saptandı (kızlar için rp= 0,632, p=0,001, erkeklerde rp= 0,525, p=0,001).Bizim verilerimiz diğer ülkelerin DKK değerleri ile karşılaştırıldığında, kız ve erkeklerde her yaş grubunda triseps ve subskapular DKK ortalamaları daha düşüktü.Bu sonuçlara göre Türk çocuklarının derialtı yağlanmasının diğer ülkelerden daha az olduğu ve obezite açısından yakın zamanda risk olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, triceps and subscapular skin fold thickness (SFT) was measured in 7?17 years-old children and adolescents. Our aim was to find percentile values and create percentile curves for ages and genders from each of the data obtained from two regions. Thus, the values can be used to evaluate nutritional status of children.This cross-sectional analyze was carried out in 2006?2007 and included a representative random sample of total 6917 school children whom were 3043 male (44%) and 3874 girl (56%), at seven primer education school which have different socioeconomic status in National Training Center School in east of Turkiye. Anthropometric measurements were undertaken by trained physicians using standardized methods and included measurements of SFT from triceps and subscapular areas. Chronological age was calculated as the decimal age by subtracting the observation date from the birth date. Construction of the percentile curves was performed with the LMS Chart Maker Pro version 2.3 software programe (The Institute of Child Health, London), which fits smooth percentile curves to reference data using the LMS method. We were created growth curves as 3rd,5th,10 th, 25 th, 50 th, 75 th , 90 th,95 th and 97 th percentiles.In males; triceps and subscapular SFT mean values, is elevated until thirteen years old by increasing and the maximum value at this age, and it decreased in 14 -15 ages, and after this years is increased again. In girls; triceps and subskapular SFT generally was increased with ages, it found this correlation as more powerful statistical in subscapular SFT (rp = 0,432). In terms of triceps and subscapular SFT mean values, it was found a highly significant difference between girls and boys (p = 0,001). The means of triceps SFT for girls and boys were almost similar until ten-year-old, up to the age of eleven years in the girls it more higher. It was found that subscapular SFT means for girls was higher in every age. In boys and girls between the triceps and subscapular SFT values were determined a highly significant linear positive strong correlation (rp = 0,632 and p = 0,001 for girls, rp = 0525 and p = 0,001 for males).When our SFT values compared with other countries, it had lower in girls and boys in each age group. According to these results, we suggest that Turkish children have less subcutaneous fat and obesity in the recent future concluded there was no seriously risk in Turkiye.