Hastane kökenli pnömoni gelişen yoğun bakım hastalarında prokalsitoninin tanı ve prognozu belirlemedeki değeri ve klinik skorlama sistemleri ile ilişkisi
Diagnostic and prognostic value of procalcitonin in critically ill patients who developed hospital acquired pneumonia and relationship between procalcitonin and clinical scoring systems
- Tez No: 236133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MELTEM TOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hastane kökenli pnömoniler (HKP) halen yoğun bakım ünitelerinde en sık görülen ve önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan nozokomiyal enfeksiyon olmaya devam etmektedir. Biz de, HKP gelişen yoğun bakım hastalarında prokalsitoninin (PCT) tanı ve prognozu belirlemedeki değerini ve klinik skorlama sistemleriyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu amaçla pnömoni dışı nedenlerle yoğun bakım ünitesine yatan ve takipleri sırasında HKP gelişen toplam 45 hasta çalışmaya alındı. Hastalar tanı konulduktan sonra 28 gün boyunca takip edildi. HKP tanısının konulduğu 1, 3 ve 7. günlerde PCT ve CRP düzeylerine bakıldı. Klinik skorlama sistemleri (APACHE II, SAPS II ve SOFA) ve prognoz ile PCT ve CRP değerleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmaya alınan hastaların 22'si (%48,8) 28 gün içinde yaşamını yitirdi. 3 ve 7. günlerde bakılan PCT değerlerinin ölen hastalarda yaşayan hastalardakinden anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Ancak CRP değerleri ve 1. gün bakılan PCT değerleri açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Mortalite ile 3 ve 7.
Özet (Çeviri)
Hospital Acquired Pneumonia (HAP) is the most frequent nosocomial infection seen in intensive care units (ICU) and is an important cause of mortality and morbidity. In this thesis study we aimed to determine the diagnostic and prognostic value of procalcitonin (PCT) and assess the relationship between PCT and clinical scoring systems used in ICU. For this purpose, we included 45 patients who were admitted to ICUs with indications other than pneumonia and developed HAP during their hospitalisation. We followed patiens for 28 days after the diagnosis of HAP. We obtained blood samples for PCT and CRP on day 1, 3, and 7. We assessed the relationship between clinical scoring systems (APACHE II, SAPS II and SOFA) and PCT, CRP values. 22 (%48,8) patients died during this 28 days follow-up. We found that PCT levels on day 3 and 7 were significantly higher in patients who survived than nonsurvivors. But there was no significant difference between groups for CRP levels and PCT levels on day 1. We found significant correlation between PCT levels on day 3 and day 7 and mortality. Also PCT levels >1ng/ml on day 3 was the most strong predictor of mortality (OR=22,6). There was no significant correlation between clinical scoring systems and PCT and CRP levels. As a result we found that PCT is closely related with prognosis in ICU patients who developed HAP and concluded that PCT may be used to assess the response to therapy in these patients.