Stres inkontinans şikâyeti olmayan primigravid hastalarda normal ve sezaryen doğum sonrası ürodinami bulgularının karşılaştırılması
the ürodynamy studies which is done to the women after the normal and cesarean births done in our to the primigravid pregnants with no stress incontinence complaints at the anamnez before birth.
  1. Tez No: 236145
  2. Yazar: GÜLSÜM FEYZA KIZILTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Üriner inkontinansın devamlı ıslaklık ve irritasyondan kaynaklanan rahatsızlığa bağlı olarak depresyona kadar varan emosyonel sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Yaşamın hangi döneminde olursa olsun, üriner inkontinans mutlaka bir sağlık sorunu olarak ele alınmalı, gerekli ürojinekolojik yöntemler ve ürodinami laboratuarında yapılan testler neticesinde objektif olarak altta yatan patofizyolojiler ortaya konularak inkontinansın tipi belirlenmeli ve etkin tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Doğum öncesi anamnez ile stres inkontinans şikâyetleri olmayan primigravid gebelerin, kliniğimizde yapılan elektif sezaryen ve normal doğum sonrası, postpartum 6 hafta sonra, yapılan ürodinami tetkikleri sonrasında bulguları değerlendirdik. Normal doğum ve elektif sezaryen doğumun stres inkontinans üzerine etkilerini incelemek amacıyla çalışmamızı planladıkGereç ve yöntem: Bu çalışma 15 mart 2008 ? 15 ocak 2009 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ve Üroloji laboratuarında yürütüldüDaha önce stres inkontinans şikâyeti olmayan primigravid normal doğum yapan 30 hasta ile primigravid elektif sezaryen olan 30 hasta, postpartum 6 hafta sonra değerlendirilmek üzere toplam 60 hasta çalışmaya alındıBulgular: Çalışma sonucunda her iki grup arasında özellikler bakımından BMI ve ilk hissedilen idrar değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, diğer parametreler arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Yine her iki grupta stres inkontinans ve miks inkontinans tespit edilemezken, çalışma gruplarımızdan normal vaginal doğum yapan sadece 1(%1.6) olguda detrüsör instablitesi saptanmıştırSonuç: Çalışma sonucunda primigravid gebelerde normal doğum ve sezaryen sonrası stres inkontinans açısından anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Ancak yapılan pek çok çalışma; üriner inkontinansın normal doğumda, parite artışıyla da paralel olarak sezaryena oranla pelvik hasar yapma insidansının yüksek olması sebebiyle daha fazla gözlendiğidir. Pelvik taban hasarına yol açma ihtimali daha yüksek görünen vajinal doğumun, sezaryena kıyasla mortalite ve morbiditenin düşük olmasından dolayı, doğum şekli olarak sırf bu sebepten dolayı terk edilemeyeceğidir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that, urinary incontinence leads to emotional problems such as depression because of continuous wetness and irritation. Urinary incontinence must be held on as a primary health problem in all period of life .All investigations including urogynocological and urodynamic tests must be done to evaluate the type of incontinence for the effective treatment ol the patient.The aim at this study was to search the effects of elective cesarean and normal labor on stress incontinenceWe evaluated urodynamic parameters of the postpartum patients at sixth weeks after birth. In elective cesarean sections and normal labor in primigravid pregnants that have no complaints of stress incontinence..Material and Methods: The study was conducted between 15 March 2008- 15 January 2009 in Yuzuncu Yil University with collaboration of Gynecology and Obstetrics Clinic and Urology ClinicWe included the study 60 patients half of them had primigravid normal labor and remainders had primigravid elective cesarean sections that had no stress incontinence before.The urodynamic out comes of the patients who had elective cesarean sections were compared to the primigravid normal patients that have no complaints of stres urinary incontinenceResults: Body mass index and first urgency sensation values were found statistically significant between the groups . No statistically significant differences were found between these two groups for the other parameters. Stress incontinence and mixed incontinence were not detected in any of the patients. Detrusor instability was found in one of the patients (%1.6) who had normal laborConclusion: The conclusion of this study was both normal labor and cesarean sections have no effects on the development of stres inkontinence. Previous studies suggested that urinary incontinence was more common the patients who had primigravid normal labor when compared to the patients who had normal labor because of increased parity and the travmatic effects of nomal labor on pelvic region. The mortality and morbidity rates are lower with normal labor but the risk of damage to pelvic base are higher when compared to cesarean sections. Normal labor should not be substituted to cesarean section to prevent urinary incontinence.