Stres inkontinans veya urge inkontinans nedeni ile ürodinamik inceleme yapılan hastaların şikayetleri ile ürodinamik tanıları arasındaki ilişki
The relationship between patient complaint and urodynamic diagnosis in the cases of stress and urge incontinences
  1. Tez No: 224589
  2. Yazar: ÖMER TOLGA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DURUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnkontinansın tedavisine yönelik pek çok medikal ve cerrahi girişim tekniği planlanmış olmakla birlikte, değerlendirilmesi aşamasında oluşturulmuş standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Stres inkontinans veya urge inkontinans nedeni ile ürodinamik değerlendirmesi yapılan hastalarda, hastaların başvuru şikayetleri ve sorgu formları ile ürodinami sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu tezde Ekim 2005-Mart 2007 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ürodinami laboratuarında ürodinamik değerlendirmesi yapılan, stres inkontinans, urge inkontinans veya mikst inkontinans şikayeti bulunan olgular çalışmaya alınmıştır. Toplam 160 hastaya multikanal ürodinamik değerlendirme yapılmış, sonuçları hasta hikayesi ve sorgu formuna verilen cevaplar ile karşılaştırılmıştır. Hastaların ortalama yaşı 49.3 idi. Ürodinami sonrası 42 hastada (%26.2) ürodinamik stres inkontinans, 46 hastada (%28.8) detrüsör overaktivitesi izlenirken, 17 hastada (%10.6) her ikisi birarada saptandı. 55 hastada (%34.4) ise iki durumdan herhangi birisi gösterilemedi. Hasta hikayesinde stres inkontinans şikayetinin varlığının ürodinamik stres inkontinans tanısı için sensitivite ve spesivite değerleri sırası ile %93.2 ve %31.7 olarak bulundu. Stres semptomunu sorgulayan anket sorusuna orta-şiddetli cevap vermenin ürodinamik stres inkontinans tanısı için sensitivite ve spesifitesi ise sırası ile %76.3 ve %67.3 olarak hesaplandı. Ürodinamik stres inkontinans tanısı için hasta hikayesinin sensitivitesi yüksek olmakla birlikte spesivitesi düşük düzeyde izlenmektedir. Ancak komplike olmayan ve konservatif tedavinin planlandığı olgularda rutin ürodinamik değerlendirmenin faydası kısıtlı olarak düşünülmektedir. Şeçilmiş olgularda ise ürodinamik değerlendirme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although various medical and surgical approaches are defined for the treatment of urinary incontinence, a standardized strategy for the evaluation of these patients remains unsettled. The objective is to evaluate the relationship between patient complaint and urodynamic diagnosis in the cases presenting with stress incontinence, urge incontinence or both. In this study, patients who were evaluated by multi-channel urodynamics between October 2005 to March 2007 in Hacettepe University Obstetrics and Gynecology department were reviewed. Totally 160 patients were evaluated and their urodynamic results were compared with their complaints and the scores of the questionnaires. The mean age of the patients was 49.3. The urodynamic diagnosis was urodynamic stress incontinence in 42 (26.2%), detrusor overactivity in 46 (28.8%) and mixed incontinence in 17 (10.6%) patients. In 55 (%34.4) patients, none of them were observed. The sensitivity and the specificity of the patient complaint with respect to the urodynamic stress incontinence diagnosis was 93.2% and 31.7% respectively. The sensitivity and the specificity of a moderate-high response to the stress question of the questionnaire was 76.3% and 67.3% respectively. Although the sensitivity of the patient complaint was very high, its specificity was founded to be relatively lower. The benefit of a routine urodynamic evaluation in uncomplicated cases and in which a conservative treatment is planned seems limited. In selected cases, however urodynamic evaluation may be recommended.