Akciğer, meme, over ve gastrointestinal sistem maligniteleri ile hodgkin ve non-hodgkin lenfomalı hastalarda deri bulguları
Skin findings in patients with lung, breast, over and gastrointestinal malignities as well as with hodgkin and non-hodgkin lymphoma
- Tez No: 236158
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada toplumda sık görülen malign hastalıklar olan akciğer, meme, over, gastrointestinal (GİS) maligniteleri ve Hodgkin, non-Hodgkin lenfomalı hastalarda spesifik, nonspesifik deri değişiklikleri, paraneoplastik dermatozlar ve kemoterapi kullanımına bağlı oluşabilecek deri değişikliklerini saptamayı amaçladıkÇalışma kapsamına Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören, 63 (%32,6) GİS maligniteli, 43 (%24,3) meme maligniteli, 34 (%17,6) akciğer maligniteli, 31 (%16,1) Hodgkin ve non-Hodgkin lenfomalı ile 22 (%11,4) over maligniteli toplam 193 hasta alındı. Hastaların ayrıntılı dermatolojik muayeneleri yapıldı. Tüm sonuçlar çalışma formlarına kaydedildi. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde ki-kare testi kullanıldıÇalışmaya alınan 193 hastanın 102'si (%52,8) bayan ve 91'i (%47,2) erkek hastalardan oluşuyordu. Hastaların yaş ortalaması 50,32±14,2 idi. Çalışmaya alınan hastaların 3'ünde Leser-Trelat bulgusu, 2'sinde akantozis nigrikans ve birinde dermatomiyozit olmak üzere toplam 6 hastada paraneoplastik dermatoz saptandı. Bu hastaların tümünde paraneoplastik dermatozlar asıl hastalıklarından önce ortaya çıkmıştı. Akantozis nigrikanslı 2 hastanın lezyonları üzerinde çok sayıda molluskum pendilumlar saptandı. Kemoterapi kullanımına bağlı alopesi en fazla meme maligniteli hastalarda gözlendi. Meme maligniteli 3 (%6,9), akciğer maligniteli 1 (%2,9) ve GİS maligniteli 4 hastada (%6,3) olmak üzere toplam 8 hastada internal malign hastalığa bağlı deri metastazı gözlendi. Metastazlar çoğunlukla nodüler lezyonlar şeklindeydi. Hastaların %11,9'unda iktiyoziform değişiklikler, %24,9'unda kaşıntı, %26,9'unda deride kuruluk, %44'ünde oral mukoza değişiklikleri ve %67,9'unda tırnak değişiklikleri saptanmış olup, internal maligniteler ile Hodgkin ve non-Hodgkin lenfomalı hastalar arasında bu bulgular açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hastaların 20'sinde (%10,4) kronik el egzeması, 6'sında (%3,1) nörodermatit, 5'inde (%2,6) psoriasis, 4'ünde (%2,1) vitiligo ve 2 hastada (%1) verruka vulgaris gözlendi. Elde edilen oranlar bu hastalıkların toplumda görülme sıklıkları ile paralellik gösteriyorduSonuç olarak çalışmaya alınan 193 hastanın 6'sında paraneoplastik dermatoz gözlenirken, 8 hastamızda deri metastazına rastlandı. Diğer nonspesifik deri bulguları ve toplumda sık görülen bazı benign dermatozlar açısından malign hastalıklar arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine spesific, nonspesific skin alterations, paraneoplastic dermatoses and skin alterations that may occur due to chemotherapy in patients with lung, breast, over, gastrointestinal system malignities and Hodgkin, non-Hodgkin lymphoma, which are most commonly encountered diseases in societyA total of 193 patients treated of Dicle University Hospital were included into the study: 63 (32,6%) were with gastrointestinal system malignity, 43 (24,3%) with breast malignity, 34 (17,6%) with lung malignity, 31 (16,1%) with Hodgkin and non-Hodgkin lymphoma, and 22 (11,4%) with over malignity. Detailed dermatologic examinations of the patients were made, and all the result were recorded in study forms. In the evaluation of data, chi-square test was usedOf 193 patients involved in to the study, 102 (52,8%) were famale and 91 (47,2%) were male. Mean age of the patients was 50,32±14,2. In 6 of the patients included in the study, paraneoplastic dermatoses were determined: Leser-Trelat finding in 3 cases, acanthosis nigricans in 2 cases and dermatomyositis in 1 case. In all of these patients, paraneoplastic dermatoses had occured prior to their main illnesses. On the lesions of 2 cases with acanthosis nigricans, a lot of molluscum pendilums were determined. Alopesi due to chemoterapy was observed most in patients with breast malignity. On a total of 8 patients, skin metastases due to internal malign disease were seen: 3 with breast malignity, 1 lung malignity and 4 cases with gastrointestinal system malignity. Metastases were mostly in the form nodular lesions. We determined ichthyosiform alterations in 11,9% of the patients, itching in 24,9%, dryness in skin in 26,9%, oral mucosal alterations in 44% and nail alterations in 67,9%; however, we could not find any statistically significant difference between internal malignities and patients with Hodgkin and non-Hodgkin lymphomas in terms of these findings. Chronic hand egzema was observed in 20 cases (10,4%), neurodermatitis in 6 cases (3,1%), psoriasis in 5 cases (2,6%), vitiligo in 4 cases (2,1%), and verruca vulgaris in 2 cases (1%). The rates obtained seemed to be compatible with prevalence of these diseases in societyIn conslusion, paraneoplastic dermatosis was observed in 6 of 193 patients included into the study, whereas skin metastasis we determined in 8 patients. No significant difference was found between other non-spesific skin findings and malign diseases in terms of some benign dermatoses commonly encountered in society.