Metabolik Sendrom, Tip 2 Diyabetes Mellitus ve sağlıklı bireylerin sosyodemogratif, antropometrik ve biyokimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
Patients with Metabolic Syndrome and Type 2 DM were compair with control group according to their sociodemographic, antropometric and biochemical parameters.
  1. Tez No: 236171
  2. Yazar: DOĞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. P. GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde Metabolik Sendrom, obezite ve Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen morbitide ve mortalite oranları hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu çalışmada Metabolik Sendrom ve Tip 2 DM hastalarının sosyodemografik özellikleri ile biyokimyasal parametrelerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması ve elde edilen bulguların literatür sonuçları göz önüne alınarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir.Materyal ve Metot: Çalışmada 2007 yılı Temmuz ve Aralık ayları arasında Dicle Üniversitesi Tip Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine yapılan başvurulardan 32 Metabolik Sendrom (MS), 21 Tip 2 DM tanısı almış hasta ile 21 kişi kontrol grubu olarak seçildi. MS ve Tip 2 DM tanısı alan hastalar ile kontrol grubu sosyodemografik, antropometrik ve biyokimyasal değerlerine göre karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya 29 kadın ve 45 erkek olmak üzere toplam 74 kişi alındı. Kadınların BMI değeri erkeklerinkinden daha yüksekti. Gruplar arasında cinsiyet, eğitim, diyet ve egzersiz açısından fark bulunmamaktaydı (sırasıyla p=0.224, p=0.104 p=0.234 ve p=0.504).
Özet (Çeviri)
Aim: Nowadays, the morbidity and mortality rates of diseases such as Metabolic Syndrome and Type 2 Diabetes Mellitus (DM) increase rapidly. In this study, it was aimed to compare the sociodemographic features and biochemical parameters of the patients with Metabolic Syndrome and Type 2 DM with control group and to evaluate the results in view of litherature.Material and Method: In this study, among the patients who applied to Dicle University Faculty of Medicine Family Practice outpatient policlinic during July and December 2007, 32 patients with Metabolic Syndrome, 21 patients with Type 2 DM were taken and 21 patients were selected for control group. Patients with Metabolic Syndrome and Type 2 DM were compaired with control group according to their sociodemographic, antropometric and biochemical parameters.Results: Of 74 patients applied to the study, 29 were female and 45 were male. There weren?t any statistical differencer about gender, education, diet and egzersize between the three groups (respectively, p=0,224, p=0,216, p=0,234 and p=0,504). W/H ratios, BMI and ages were statistically meaningful between three groups (respectively p=0,001, p=0,005 and p=0,0001). Patients with Metabolic Sydrome had higher W/H ratios and BMI values.