İndirekt hiperbilirubinemili yenidoğanlarda kan değişimi süresinin tedavideki etkinliği
The effect of blood exchange duration on the treatment in newborns with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 236170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hiperbilirubinemi, yenidoğan döneminde sık karşılaşılan, morbidite ve mortalitesi yüksek olan bir sorundur. Hastalar erken tanı konulup ve tedavisi yapılmadığında, bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle nörolojik sekeller ve hatta ölüm gelişebilir. Tedavide genellikle fototerapi uygulanır ancak fototerapiye yanıt alınamayan, indirekt bilirubin seviyeleri çok yüksek seyreden ve nörotoksisite riski yüksek olan hastalarda uygulanacak en etkili ve acil tedavi girişimi kan değişimidir. Etkili ve erken kan değişimi hastaların nörolojik etkilenmelerini azaltabilir.Kan değişim süresi genellikle 90 ile 120 dakika olduğu bilinmektedir. Ancak uzun sürede veya çok hızlı yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlardan dolayı çoğu zaman 60 ile 90 dakika süre ile kan değişimi işlemi yapılmaktadır. Klasik bilgi dışında kan değişiminin 120 dakika süresi konusunda çalışmaya rastlamadık. Bu çalışmadaki amaç; şiddetli indirekt hiperbilirübinemisi bulunan yenidoğanlarda 90 dakika veya 120 dakika süre ile uygulanan kan değişimlerinin etkinliklerini karşılaştırmaktır.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne; Temmuz 2007- Haziran 2008 tarihleri arasında, indirekt hiperbilirübinemi tanısıyla yatırılan, total serum bilirubin düzeyi 25 mg/dl üzerinde olan ve kan değişimi yapılan toplam 36 term hasta (38?42 gebelik haftasında), çalışmaya alındı. Hastalar rastgele 18 kişilik iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (Grup-1) 90 dakika, ikinci gruba (Grup-2) 120 dakika süre ile kan değişimi yapıldı. Rh, ABO ve subgrup uyuşmazlığı olan bebekler, preterm veya SGA olan bebekler, sepsis, hipotroidi, G6PD enzim eksikliği, intraüterin enfeksiyon (TORCH), diabetik anne çocuğu, hemolitik hastalık bulguları ve metabolik hastalık saptanan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar vücut ağırlığı, gestasyon yaşı, başvuru yaşı, anne yaşı, total bilirübin, albümin, kan değişim sayısı ve komplikasyonlar açısından yapılan karşılaştırmada iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Grup 2'nin ortalama yatış süresi daha az olmasına rağmen bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bir düzeye ulaşmadı (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Hyperbilirubinemia is a common problem of neonatal period that has high morbidity and mortality. If the patients are not early diagnosed and not properly managed, it can cause neurological sequels or even exitus because of the bilirubin neurotoxicity. Usually phototherapy is used for the treatment, but in the cases that do not give response to phototherapy, for the patients who have very high indirect bilirubin levels and who have a high risk of neurotoxicity; blood exchange is the most effective and urgent treatment modality. Effective and early blood exchange can reduce neurological sequels.It is known that, duration for blood exchange is usually around 90 ? 120 minutes. Generally blood exchange is applied in 60 ? 90 minutes, because of the possible complications when ET is performed during a very long period or rapidly. Other than classical information, we could not find a study suggesting 120 minutes of blood exchange duration in the literature. Therefore, the aim of this study was to compare the results 90 and 120 minutes of exchange transfusion application in newborns with severe indirect hyperbilirubinemia.This study was performed at Dicle University Medical Faculty, Neonatal Intensive Care Unit between July 2007 and June 2008. A total of 36 term newborn (38 ? 42 gestational week) who were diagnosed as indirect hyperbilirubinemia with total serum bilirubin levels over 25 mg/dl were included. They were randomly assigned in two groups each of them comprise 18 babies. Exchange transfusion was performed for 90 minutes in the first group and 120 minutes for the second group. The neonates having Rh, ABO or subgroup incompatibilities, prematurity or SGA, septicemia, hypothyroidism, G6PD enzyme deficiency, intrauterine infections, diabetic mother?s baby, hemolytic disease or metabolic diseases were excluded from the study.There was no significant difference in the body weight, gestational age, postnatal age, age of mother, total bilirubin and albumin levels, the number of blood exchange and complications between two groups. The mean stay hospital days was shorter in second group compared with first group this difference did not reach to a statistically siginificant level (P>0.05).