İskemik strok geçiren olgularda akut dönemde Tc99m-HMPAO beyin SPECT ile BT bulgularının karşılaştırılması
The comparison of Tc99m-HMPAO brain SPECT and CT diagnosis in acute phase of ischemic stroke patients
- Tez No: 236188
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Strok, santral sinir sisteminde iskemi ya da hemorajinin neden olduğu en sık görülen nörolojik hastalık grubudur. Bu hastalarda nörolojik muayene ile birlikte serebral iskemi ve infarktın görüntülenmesi oldukça önemlidir. Çünkü etkili tedavinin başlanması için bu hastalarda erken tanının önemi çok büyüktür. Erken dönemde (ilk 24 saat) BT genellikle bir bulgu vermezken, beyin SPECT perfüzyon defektini göstermektedir. Çalışmamızda, akut iskemik strok hastalarında, akut dönem Tc99m-HMPAO SPECT bulguları ile akut ve subakut dönemde çekilen BT ve MRI görüntülerini karşılaştırılarak; Tc99m-HMPAO beyin SPECT'in tedaviye başlanması açısından erken teşhisdeki yerini değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya, klinik muayene ve laboratuar bulguları sonucu strok ön tanısı alan, başvuru anında çekilen kraniyal BT'si normal olarak değerlendirilmiş, yaş ortalaması 68.41±9.48 (49-83) 29 hasta dâhil edildi. Tüm olgular, semptomların başlangıcından itibaren 6-72 saat içinde Tc99m-HMPAO ile beyin SPECT görüntüleme ve prognoz tahmini için NIH strok skalasıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Stroke is the most common neurological disorder which appears due to hemorrhage or ischemia at central nerve system. It is very valuable to image cerebral ischemia and infarct along with neurological examination in these patients. Because early diagnosis is critically important for starting an affective treatment. In early period (first 24 hours) computerized tomography (CT) usually can not give information, although brain SPECT can show perfusion defect. In our study we aimed to evaluate Tc99m-HMPAO brain SPECT?s value at early diagnosis for affective treatment by comparing acute phase Tc99m-HMPAO brain SPECT images with acute and subacute CT and magnetic resonance imaging (MRI) results in patients with acute ischemic stroke diagnosis.Twenty nine stroke patients who diagnosed by clinical examination and laboratory findings with normal brain CT images that administered at admission time included to our study. Their age average was 68.41±9.48 (49-83). All patients evaluate by Tc99m-HMPAO brain SPECT within 6-72 hours from symptoms onset and we used NIH stroke scale for prognosis calculation.We noted patients? age, gender, acute phase brain CT and subacute phase brain MRI/CT images, NIH stroke scales at admission time and Tc99m-HMPAO brain SPECT images. We compared NIH stroke scales, MR/CT and SPECT findings of individuals.