P63 genin normal ağız mukozasında ve dental folikülde immunohistokimyasal yöntemle araştırılması
Expression of p63 gene in healthy oral mucosa and dental follicle-an immunohistochemical study
  1. Tez No: 236210
  2. Yazar: AMİLA BRKİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇAK BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda, kemik ve mukoza retansiyonlu olan alt 3.büyük azı dişlerinin dental foliküllerinde ve kontrol grubu olarak da sağlıklı ağız mukozalarında p63 genini immünohistokimyasal yöntemle araştırmayı amaçladık.Yaptığımız klinik ve radyolojik muayene sonucunda, alt çenede tam gömük (kemik retansiyonlu) veya yarı gömük (mukoza retansiyonlu) dişleri olan, sigara kullanmayan ve son 2 aydır herhangi bir nedenle antibiyotik kullanmamış olan hastaların 3. büyük azı dişlerinin dental folikülleri ve kontrol grubu olarak da sağlıklı ağız mukozasında p63 genini immunohistokimyasal yöntemle araştırdık.Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre tam gömülü (kemik retansiyonlu) olan dişlerin dental fölikülleri, yarı gömülü (mukoza retansiyonlu) dişlerin dental föliküllerine göre daha fazla p63 immunoekspresyonu göstermiştir. Fakat bu sonuçlar gruplandırılarak istatistiksel değerlendirmeler yapıldığında kemik grubu ile mukoza grubu arasındaki boyanma farklılığı anlamlı bulunmamıştır. Bazal tabaka hücrelerinin p63 ekspresiyonu karşılaştırıldığında, mukoza grubunun kemik grubuna göre daha az boyandığı dikkat çekmiştir ancak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu calışmada ağız mukozasında hem suprabazal hem de bazal tabakaların da p63 geni tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigte the immunoexpressivity of p63 gene in dental follicles of partially and completelly enclused lower third molars. The control group was formed by p 63 immunoexpressivity of normal healthy oral mucosa.Clinical and radiological examinations included 50 patients (25 male, 25 female), between 17-35 years old (mean age 25), non smokers with completelly or partially enclosed third molars. The patients were not given antibiotic therapy at least for two months.The results have shown that immunoexpression of p 63 was higher in a dental follicles in the group of completelly impacted teeth, than it was in a case of the group of partially impacted teeth. However, these results were not statisticaly significant, as same as the results of immunoexpressivity of p63 in suprabasal mucosa of these groups, although it was clinicaly noticed that expression of p63 was higher in the group of the completely impacted lower third molars.