Diz osteoartriti olan hastalarda patellar bantlama ve klasik denge egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
To compare the efficiency of patellar taping and classic balance exercises in patients with osteoarthritis of the knee
  1. Tez No: 236209
  2. Yazar: FATMA GONCA CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Patellar bantlamanın diz osteoartriti olan hastalarda ağrı, fonksiyon ve denge üzerindeki etkinliğini klasik denge egzersizleriyle karşılaştırmak amacıyla 40 hasta, rastlantısal yöntemle iki gruba ayrıldı. Birinci gruba patellar bantlama ve kapalı kinetik halka egzersizleri (KKHE), ikinci gruba ise denge egzersizleri ve KKHE uygulandı. İki gruptaki tüm hastalara 6 hafta boyunca, haftada 3 gün (18 seans) egzersizleri fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Hastaların ağrısı (Visuel Analog Skala), eklem hareket açıklığı (gonyometrik ölçüm), kas gücü (manuel kas testi), statik ve dinamik dengesi (tek ayak üzeründe durma testi, Romberg, ?Get Up and Go Test?, Tetrax), fonksiyonel durumu (WOMAC, KOOS) ve yaşam kalitesi (SF-36) tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 10.0 istatistik programı kullanıldı. ?Independent Samples t-test?, ?Mann-Whitney U test?, ?Paired Samples t-test? ve ?Wilcoxon Signed-Ranked test? ile verilerin istatistiksel analizi yapıldıTedavi sonrasında iki gruptaki diz osteoartriti olan hastaların ağrı skorları azaldı (p0,05). WOMAC alt grup skorlarından sadece fonksiyonun, denge egzersizleri grubunda daha olumlu sonucu olduğu görülmüştür. Tedavi sonrası KOOS ve SF-36 skorlarında iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler oldu (p0,05Çalışmamızın sonuçlarına göre, patellar bantlama ve klasik denge egzersizlerin hastaların ağrılarını azaltmada, kas gücü ve EHA geliştirmede, dengelerini geliştirmede, fonksiyonel durumlarını iyileştirmede ve yaşam kalitesini geliştirmede etkili oldukları ve birbirlerine üstünlüklerinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to compare the effect of patellar taping on pain, function and balance of patients who have knee osteoarthritis with classic balance exercises, 40 patients were separated into two groups by randomly. For the first group, patellar taping and closed kinetic chain exercises (CKCE), and the second group balance exercises and CKCE were applied. During 6 weeks, exercises have been applied to all patients as 3 days (18 sessions) to under supervision of a physiotherapist. Pain (Visuel Analog Scale), ragne of motion (goniometric measure), muscle strength (manual muscle test), static-dynamic balance (one-leg-stand test, Romberg, ?Get Up and Go Test?, Tetrax), functional condition (WOMAC, KOOS) and quality of life (SF-36) were evaluated pre-teratment and post-treatment. Data analysis were performed using SPSS version 10. ?Independent Samples t-test?, ?Mann-Whitney U?, ?Paired Samples t-test?, ?Wilcoxon Signed-Rank? tests were use for statistical analysisThe pain scores of two groups decreased after the therapy (p0,05). It was observed that only function out of WOMAC sub-group scores showed more positive results in balance exercises group. There were statistically significant improvements in KOOS and SF-36 scores in both groups (p0,05).According to the results of this study that, patellar taping and classical balance exercises have similar effects on decreasing pain, increasing muscle strength, ROM and balance, improving functional condition and quality of life and were no superior to each other.