Baş ve boyun kanserli hastalarda rab25 geninin ifadesinin araştırılması
The expression analysis of rab25 gene in head and neck cancer patients
- Tez No: 365261
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Baş ve boyun kanseri dünyada altıncı sıklıkta görülen kanser türüdür. Baş ve boyun kanseri larenks, farenks, ağız boşluğu ve paranazal sinüs kanserlerini içine alır. Yassı hücreli baş ve boyun kanserinde moleküler biyoloji ve genetik ile ilgili gelişmelerde çarpıcı bir artış bulunmaktadır. Tüm kanserlerin temel genetik sebebi, tümör baskılayıcı genlerin etkinliğini kaybetmesi ve/veya onkogenlerin aşırı ifadesidir.Rab25 geni, Rab11a ve Rab11b'yi içeren, Rab11 alt ailesine aittir. Rab proteinleri, sinyal iletiminde, farklılaşma, çoğalma, kesecik taşıması, hücre iskeleti oluşumu gibi birçok hücresel işlemde temel rol oynar. Rab25'in epitelyum tümörlerin gelişiminde ve epitelyum kanserlerin yayılmasında işlevi gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, baş ve boyun kanserinde Rab25 geninin rolünü araştırmaktır.Çalışmamızda 53 baş ve boyun kanserli hastaya ait tümör ve normal doku örneklerinde Rab25 geni ifade analizi, Gerçek Zamanlı PZR yöntemi ile araştırıldı. Kıyaslamayı yapabilmek için G6PDH referans olarak kullanıldı. İstatistiksel analiz, SPSS 18 programında x² ve Fisher Exact Test kullanılarak gerçekleştirilmiştir.53 hastanın 10'u değerlendirmeye uygun bulunmadığından verilerden çıkarılmıştır. Değerlendirmeye alınan 43 hastanın 9'unda Rab25 ifadesi azalmışken, 34'ünde değişiklik gözlenmemiştir. Baş ve boyun kanserinde Rab25 ifadesinin değişmediği tespit edilmiştir. Histopatolojik özelliklerle Rab25 arasında bir ilişki görülmemiştir (p>0.05).Rab25 geninin baş ve boyun kanserli hastalarda etkin olmadığı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Head and neck cancer (HNC) is the sixth most common type of cancer in the world. Head and Neck Cancer includes larynx, oral cavity, pharynx, paranasal sinuses. There has been a significant increase in knowledge regarding the molecular biology and genetics affect of head and neck squamous cell carcinoma. The fundamental genetic basis of all cancers is overexpression of oncogenes and/or silencing of tumor suppressor genes.RAB25 gene belongs to the RAB11 subfamily which includes RAB11a and RAB11b. Rab proteins, play essential role in regulating signal transduction, and a diverse range of cellular processes, including differentiation, proliferation, vesicle transport, nuclear assembly and cytoskeleton formation. RAB25 has been functionally linked to tumor progression and the invasiveness of some epithelial cancers. The aim of this study was to investigate the role of Rab25 gene in head and neck cancer.Therefore, expression rate of the Rab25 gene in head and neck cancer patients was analyzed in 53 tumor and its corresponding non-cancerous tissue samples. G6PDH gene was used as the housekeeping gene to standardize the quantification of mRNA levels. Statistical analyses were performed by x² and Fisher Exact Test using SPSS 18 programme.10 of the 53 patients were not added to the rating. Rab25 expression didn?t change 34 of the 43 patients while 9 of them decreased. It is statistically shown that Rab25 expression didn?t change in head and neck cancer (p=0,00). The level of Rab25 expression was not associated with any other clinicopathological parameters (p>0.05).It is thought that Rab25 expression is not affective in head and neck cancer.