Kars ilindeki sığırcılık işletmelerinin yapısal özellikleri
The structural analysis of cattle farms in province of turkey
  1. Tez No: 236251
  2. Yazar: BİLGEHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma hayvan varlığı bakımından yüksek fazla potansiyele sahip olan Kars ilinin sığırcılık işletmelerinin yapısal özelliklerinin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır.Araştırmada Kars ili Merkez ilçesinin 9 adet köyün toplam 184 adet işletme belirlenmiştir. Köylerdeki bu işletmeler ile Kars İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin soykütüğü sistemine kayıtlı işletmelerden seçilmiştir. Bu köyler kendi aralarında denizden yüksekliğine (rakım) göre 2 Gruba ayrılmıştır. Çalışma bölgesinde işletme başına düşen ortalama sığır sayısı 24,5'dir. İşletmelerin % 24'ü küçük, % 37'si orta, % 38'i büyük işletmelerden oluşmaktadır. Bu işletmelerin % 26'sı kültür, % 35'i melez, % 39'u yerli ırklardan oluşmaktadır. Araştırma kapsamında düşük rakımlı köylerdeki Kültür ırkı ve melezi sığırların yüksek rakımlı köylerdeki kültür ırkı ve melezi sığırlara oranında istatistikî önemli ölçüde yüksek bulunmuştur (P>0,05).Araştırma bölgesinde ahır bakımından işletmelerin % 40'ı alüminyum çatılı % 60'ı da toprak damlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that the structural analysis of cattle farms in Kars Province of Turkey, which have a high potential in animal number.In this research, 184 farms were determined in 9 villages of Kars Province Central County. Farms in the villages were selected on pedigree recorded farms of Kars Province Cattle Breeders Association. These villages were separated two groups according to altitude. In study area, average cattle numbers of farm was 24.5. Farms consist of 24% small, 37% middle and 38% big size. These farms have culture bred, crossbred and local bred cattle; 26%, 35% and 39, respectively. Low altitude villages have a statistically significant high number of culture and crossbred cattle than high altitude one (P>0.05).In the research area, cowsheds have aluminum and soil roof, 40% and 60%. There is no statistically significant difference between two groups? farms about shelter structure (P>0.05). Farms use 48% of their farm land for feed plants.As a result, low altitude villages have a high number of culture and crossbred cattle than high altitude one.