Alzheimer tipi demansta kraniyal MRG volumetrik inceleme
Cranial MRI volumetric study in alzheimer disease
- Tez No: 236249
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Alzheimer hastalarında, demans tanısında kullanılan nöropsikolojik testlerle, Kraniyal MRG volumetrik ölçümleri karşılaştırılmış, nöropsikolojik performans ile beyin volüm ölçümleri arasındaki ilişki incelenerek, en iyi ölçüm metodu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 27 kontrol, 35 Alzheimer hastasına nöropsikolojik testler ve kraniyal MRG volumetrik ölçüm uygulanmıştır. Daha sonra kranial MRG incelemeleri SPM(statistical parametric mapping) ile değerlendirilmiştirNormal olgularla, Alzheimer hastaları arasında testlerdeki performans puanları ile Kranial MRG volumetrik ölçümleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Çalışmaya alınan olguların kognitif bozukluk düzeyi ile Kranial MRG volumetrik ölçümleri arasında ters yönde bir ilişki olduğu gözlenmiştirYaptığımız çalışmada nöropsikolojik performans ile gri madde kaybı arasında en fazla ilişki olduğu gösterildi. SPM analizinde AH'larındaki nöropatolojik tutulum ile uyumlu bulgular elde edildi. Gri madde atrofisi ile nöropsikolojik performans arasındaki ilişki ve SPM analizinin AH tanısını koymadaki doğruluğu gösterildi. Sonuç olarak çalışmamızda kullandığımız SPM analizi ve gri madde atrofisinin AH erken tanısı ve prognozunda belirleyici olabileceği, tedaviye yanıtın belirlenmesi açısından gelecek çalışmalar için yararlı bir yöntem olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, neuropsychologic tests used in diagnosis of dementia and volumetric meusures in cranial MRI are compared and the correlation between neuropsychologic performance and brain volume measures methods are tried to showed. For this goal, 27 control and 35 Alzheimer patients are performed neuropsychologic tests and cranial MRI volumetric meusures. After that, cranial MRI analysis are evaluated by SPM (Statistical Parametric MappingIn our study, significant differences are detected in performance scores and cranial MRI volumetric measures between normal cases and Alzheimer patients. Cognitive disturbance level and cranial MRI volumetrik measures are inversly proportionalIn our study, we detected neuropsychologic performance and grey matter loss are mostly correlated. In SPM analysis, the finding that consistent with neuropathologic changes in Alzheimer disease are achieved. The correlation between grey matter atrophy and neuropsycologic performance and the accuracy of the SPM analysis in AD diagnosis is showed. As a result, SPM analysis that are used in our study and grey matter atrophy can determine AD early diagnose and progression of AD and to state therapy response can be a useful method for forthcoming studies.