Türkiye'de süt sığırcılığı çiftliklerinde iklim değişikliğine uyum ve azaltım kapasitesinin belirlenmesi ve geliştirilmesi
Determination and development of climate change adaptation and mitigation capacity in dairy farms in Türkiye
  1. Tez No: 869148
  2. Yazar: ABDÜSSAMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küresel iklim değişikliği günümüzde tarım sektöründe sürdürülebilirliği etkileyen en önemli sorunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), iklim değişikliğinin ana nedeni olarak sera gazı emisyonlarındaki artışı ortaya koymuştur. Tarım sektörünün temel kolu olan hayvancılık sektörü ile iklim değişikliği arasında karşılıklı ilişkiler bulunmaktadır. Türkiye tarım sektörü ve üretim değeri içerisinde sığır sütü sektörü çok önemli bir yere sahiptir ve bu sektörün ilk ve en önemli aşamasını süt sığırı çiftlikleri oluşturmaktadır. Türkiye genelinde yaklaşık 1.2 milyon adet süt sığırı çiftliği bulunmaktadır ve bu çiftlikler esas olarak sırasıyla İç Anadolu, Ege ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde yoğunlaşmış durumdadır. Bu çalışmada bu üç bölgeyi temsil eden sırasıyla Konya, İzmir ve Kars ilindeki süt sığırı çiftliklerinin iklim değişikliği azaltım ve uyum kapasiteleri yapısal ve teknik faktörler bakımından analiz edilmiş ve elde dilen sonuçlar esas alınarak iklim değişikliği ile mücadele için hedef ve eylem planlarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global climate change is now considered one of the most important problems affecting sustainability in the agricultural sector. The Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) has identified the increase in greenhouse gas emissions as the main cause of climate change. There are mutual relations between the livestock sector, which is the basic branch of the agricultural sector, and climate change. The cattle milk sector has a very important place in Turkey's agricultural sector and production value, and the first and most important stage of this sector is dairy cattle farms. There are approximately 1.2 million dairy cattle farms throughout Türkiye, and these farms are mainly concentrated in the Central Anatolia, Aegean and Eastern Anatolia Regions, respectively. In this study, the climate change mitigation and adaptation capacities of dairy cattle farms in Konya, Izmir and Kars, which represent these three regions, respectively, were analyzed in terms of structural and technical factors, and recommendations were made for targets and action plans to combat climate change, based on the results obtained.