Yaşa bağlı makula dejeneresansına sekonder koroidal neovasküler membranların kombine tedavisi
Combination therapy of choroidal neovascular membranes secondary to age related macular degeneration
  1. Tez No: 236279
  2. Yazar: BERNA YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE MENTEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda yaşa bağlı maküla dejeneresansına sekonder olarak gelişen tüm koroidal neovaskülarizasyon subtiplerinde verteporfin kullanılarak yapılan fotodinamik tedavi ile kombine edilen 1.25 mg intravitreal bevacizumab injeksiyonunun hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri ve santral retinal kalınlıkları üzerine etkisi değerlendirildi.Çalışmaya en az 3 ay takip edilmiş olan 21 erkek, 19 kadın toplam 40 hastanın 46 gözü dahil edildi. Bu 40 hastadan 31'inin 6 aylık; 21'inin ise 12 aylık takipleri ayrıca değerlendirildi.Tüm KNV subtiplerinde 3, 6 ve 12. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde tedavi öncesine göre artış elde edildi. Ancak bu sonuç, istatistiksel olarak anlamlı değildi.Bu tedavi kombinasyonuyla üç ay takip edilen gözlerin yaklaşık % 74'ünde; 6 ay takip edilenlerin % 68'inde; 12 ay takip edilenlerin ise % 60'ında görme keskinliğinde stabilizasyon sağlandı. Santral retinal kalınlıkta 3, 6 ve 12. aylarda istatistiksel açıdan anlamlı derecede azalma elde ettik.Olgularımızın en kalabalık alt grubu olan okkült KNV'li hastalarda 3, 6 ve 12. ay için istatistiksel olarak anlamlı olmayan görme keskinliği artışı sağlandı. Ayrıca okkült KNV'li gözlerde 3. ve 6. ay için istatistiksel açıdan anlamlı derecede santral retinal kalınlık azalması elde edildi.İntravitreal injeksiyon sayısımız 3 ay için ortalama 1,17 ± 0,44; 6 ay için 1,52 ± 0,75 ve 12 ay için 2,16 ± 1,60'dir. FDT, 3 ayda ortalama 1 kez; 6 ayda ortalama 1,08 ± 0,28 kez; 12 ayda 1,16 ± 0,47 kez uygulandı.Olguların hiçbirinde ciddi sistemik veya oküler komplikasyonla karşılaşılmadı. İntravitreal injeksiyon sonrası 3 olguda görülen göziçi basınç artışı tek bir topikal antiglokomatöz ilaçla kontrol altına alındı.Çalışmamız ile FDT ile kombine edilen intravitreal bevacizumab injeksiyonunun görme keskinliğini stabilize etmede ve santral retinal kalınlığı azaltmada yararlı bir tedavi yöntemi olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effect of intravitreal injection of 1.25 mg bevacizumab in combination with verteporfin photodynamic therapy on the best corrected visual acuity and central retinal thickness in all subtypes of choroidal neovascularization secondary to age related macular degeneration.Forty-six eyes of the forty patients who had been followed up at least 3 months were enrolled in the study. Outcomes of the 31 patients who had been followed up for 6 months and 21 patients who had been followed up for 12 months were analyzed also.For all choroidal neovascularization subtypes visual acuity improved at 3, 6 and 12 months, but these differences were not statistically significant.At 3 months 74 %, at 6 months 68 % and at 12 months 60 % of patients had VA stabilization with this combination therapy.Central retinal thickness was reduced at 3, 6 and 12 months after therapy. This finding was statistically significant for 3, 6 and 12 months.In occult choroidal neovascularization subtype, visual acuity improved at 3, 6 and 12 months. The increases in visual acuity were statisticaly insignificant. A statistically significant decrease in central retinal thickness at 3 and 6 months was detected.Mean number of intravitreal injections were 1.17± 0,44 for 3 months; 1,52 ± 0,75 for 6 months and 2,16 ± 1,60 for 12 months. Mean number of photodynamic therapies were 1.00 for 3 months; 1,08 ± 0,28 for 6 months and 1,16 ± 0,47 for 12 months.No serious systemic or ocular adverse events were observed. Three patients developed glaucoma after intravitreal injection. All of them were controlled with single antiglaucoma medication.Intravitreal injection of 1.25 mg bevacizumab in combination with verteporfin photodynamic therapy was effective on stabilization of visual acuity and reducing central retinal thickness