Coğrafik atrofinin takibinde fundus otoflöresans görüntülemenin önemi
The importance of fundus autofluorescence imaging on follow up of patients with geographic atrophy
- Tez No: 585895
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞERMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada yaşa bağlı makula dejeneresansına bağlı coğrafik atrofisi olan gözlerin atrofi etrafındaki otoflöresans paternlerinin saptanması ve atrofi progresyonuna etkisinin araştırılması amaçlandı. Elde edilen sonuçlar ile FOF paternine göre hastaların takip planının yapılabileceği ve görsel prognozun öngörülebileceği düşünüldü. Bu amaçla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Servisi'nde Ocak 2003- Ocak 2019 tarihleri arasında takipli olan ve takiplerinde altı ay ara ile alınan en az iki kısa dalga boylu FOF görüntüsü olan coğrafik atrofi tanılı 52 hastanın 75 gözü bu retrospektif çalışmaya dahil edilmiştir. Coğrafik atrofi olan gözlerin FOF görüntüleri değerlendirilerek, lezyonun etrafındaki FOF paternleri, FAM çalışma grubunun yaptığı sınıflamaya göre gruplanmıştır (patern olmayan, fokal, bant, yamalı ve diffüz). Atrofi etrafında en sık görülen FOF paternleri bant ve diffüzpaterndi. Her ikisinin toplamı tüm FOF paternlerinin % 87.9'unu oluşturmaktaydı. Bant paterni olan gözlerde lezyon ilerleme hızı en yüksekti. Olguların 26'sında (%34.7) retiküler psödodrusen de mevcuttu. Retiküler psödodrusen olan gözlerde coğrafik atrofi ilerleme hızının daha fazla olduğu izlendi. Foveanın korunduğu gözlerde görme keskinliği daha iyiydi. Başlangıç atrofi alanı geniş olan gözlerde progresyon hızı daha yüksekti. Sonuç olarak, FOF görüntüleme coğrafik atrofi olan olgularda progresyon yönünden riskli olguların belirlenmesinde ve takip planının oluşturulmasında önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the fundus autofluoresence (FAF) findings of the eyes with geographic atrophy (GA) due to Age-Related Macular Degeneration (ARMD) and determine the FAF paterns that has high risk for progression. Regarding the results of the study, clinicians could predict the visual prognosis and plan the follow up periods. The records of 52 patients (75 eyes) with GA diagnosed and followed at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, between January 2003 and January 2019 were reviewed in this retrospective study. The patients who had at least two FAF images with 6 months interval were involved. The eyes with GA were grouped according to the classification of FAM Study Group (none, focal, band, patched, diffuse). The most common FAF patterns were band and diffuse. Of the whole group, 87.9 % had band and diffuse patterns surrounding geographic atrophy. Atrophy progression rate was highest in banded pattern. Twenty six of the cases (34.7 %) had reticular pseudodrusen. Geographic atrophy progression rate was higher in patients with reticular pseudodrusen. Visual acuity was better in the eyes that had foveal sparing. The eyes with larger atrophic areas at first examination had higher atrophy progression rate. In conclusion, FAF imaging is an important method for patients with GA, which might determine the risky patterns for atrophy progression. FAF imaging may be used as a guide to plan the follow up examinations.