Çeşitli etyolojik faktörlerin ve bazı göz parametrelerinin dinamik kontur tonometri (DCT, PASCAL), goldmann aplanasyon tonometrisi ve air puff tonometri ile ölçülen göziçi basınçlarına etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 236278
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çeşitli etyolojik faktörlerin (yaş, diabet varlığı, hipertansiyon varlığı, glokom ilacı kullanımı, sağ veya sol göz olması, geçirilmiş oküler cerrahi varlığı, göz yaşı miktarı ) ve bazı göz parametrelerinin (korneal kalınlık, korneal radius, keratometri, ön kamara derinliği, aksiyal uzunluk, cup/disk oranı, sferik eşdeğer, astigmat, vizyon) Dinamik Kontur Tonometri (DCT, Pascal), Goldmann Aplanasyon Tonometrisi, Air puff Tonometri ile ölçülen göziçi basıncını etkileyip etkilemediğinin araştırılması. Çalışmaya 2006-2008 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniği Glokom Biriminde takipli glokom tanısı almış 156 hastanın 305 gözü alınmıştır. Tüm hastalarda DCT (Pascal, Swiss Microtechnology AG, Zurich, Switzerland). Goldmann aplanasyon (Haag Streit, Koeniz, Switzerland), Air Puff tonometri ile ölçümler yapılmıştır. Oküler puls amplitüd değeri kaydedilmiştir. Hastalar ön ve arka segment muayeneleri biomikroskopta ve 90D Wolk lens ile yapılmıştır. Tüm istatistik yöntemleri SPSS 15.0 (Inc Chicago, IL, USA) programı ile yapılmıştır. Santral Korneal kalınlık (SKK) 556±47.7 mikron bulundu. Her üç basınç ölçüm yöntemi (DCT, GAT, AIR Puff) ile elde edilen değerlerin SKK ile korele olduğu görüldü. GAT ve AIR Puff ince ve normal kornealarda SKK dan bağımsız ancak kalın kornealarda SKK dan etkilenerek basınç ölçmektedir. DCT kornea kalınlığı ne olursa olsun bağımsız ölçüm yapmaktadır. Yaş arttıkça SKK da bir incelme olmaktadır. DM ve HT; SKK ne olursa olsun her üç ölçüm yönteminide etkilemediği bulundu. Refraktif durum SKK ne olursa olsun hiçbir ölçüm yöntemini etkilememektedir. Aksiyal uzunluk ve ön kamara derinliği ve schimerr ile ölçülen gözyaşı miktarı ölçümleri etkilemedi. Ortalama oküler puls amplitüdü (OPA) 3,37±1,22 mmHg bulundu. DCT yeni bir yöntemle göz basıncını ölçen bir alettir. Korneanın biomekanik özellikleri önemlidir. DCT kornea kalınlığı ne olursa olsun basıncı CCT den bağımsız ölçer. Hem Apalanasyon tonometri hemde air Puff tonometri CCT den etkilenmektedir. DCT klinik kullanımda önemli ve yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
To compare intraocular pressure (IOP) measurements taken with Pascal dynamic contour tonometry (DCT), the Air Puff tonometry and the Goldmann applanation tonometry (GAT). The influence of central corneal thickness, age, Diabetes Mellitus, Systemic Hypertension, glaucoma medication, right and left eye, keratometry, anterior chamber depth, axial lenght, cup/disk ratio, refraction, Central corneal thickness (CCT) on IOP measurements taken with Pascal DCT ,Air Puff tonometry and the Goldmann applanation tonometry was evaluated. Materials and Methods: This prospective observational study included 356 eyes - 156 consecutive patients affected with glaucoma, all of whom were patients at the Glaucoma Outpatient From the Department of Ophthalmology, Ege University School of Medicine, Izmir, Turkey. All of patients measurements taken with Pascal dynamic contour tonometry (DCT), the Air Puff tonometry and the Goldmann applanation tonometry (GAT). OPA was measured by DCT. All subjects underwent an ophthalmological examination including best corrected visual acuity evaluation, slit-lamp examination, gonioscopy and fundus biomicroscopy with a 90-dioptre lens. Statistical analysis was performed using spss Version 15.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Results: The mean CCT in all eyes is 556±47.7 mikron. DCT-PASCAL, GAT and Air Puff revealed a strong correlation in CCT and IOP glaucoma eyes. Measurements DCT-PASCAL, GAT and Air Puff were not correlated with central corneal thickness ( 580 mikron). DCT tonometry is not influenced by thick CCT. Showed significant association between CCT and age. It has been suggested that age related decrease in corneal tthickness. Intraocular pressure is not assessed presence DM and HT. intraocular pressure readings that are less dependent on corneal properties (refraktions,keratometry) and axial lenght, anterior chamber deepth and tears of eye. The OPA measurements of DCT mean 3,37±1,22 mmHg. Conclusions: Dynamic Contour Tonometry (DCT) is a new principle of IOP measurement totally independent of the biomechanical properties of the cornea. That DCT may actually be independent of corneal thickness was also suggested by a recently clinical Study. Both Applanation tonometry and non-contact tonometer (Air Puff) is influenced by CCT. Our data support the potential clinical usefulness of Pascal DCT.