Esansiyel hipertansiyon hastalarının eşlik eden metabolik sendromu olan ve olmayanlarda ekokardiyografik asendan aorta çapının kıyaslanması
Echocardiographical comparison of ascendant aort diameter in essential hypertensive patients with and without metabolic syndrome
- Tez No: 236287
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve AmaçBu çalışmada amaç hipertansif hastalarda eşlik eden metabolik sendrom olması ve olmaması ile ekokardiyografik asendan aorta çapı ve sol atriyum çapının nasıl etkilendiğini değerlendirmektir.Gereç ve YöntemÇalışmaya tamamı hipertansif olan, eşlik eden metabolik sendromu olan 92 (23 erkek, 69 kadın, ortalama yaş 58.7 ± 9.4) hasta ve eşlik eden metabolik sendromu olmayan 47 (26 erkek, 21 kadın, ortalama yaş 60.3 ± 9.1) hastadan oluşan toplam 139 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda ekokardiyografik asendan aorta ve sol atriyum çapı ölçüldü.BulgularHer iki grupta yaş ve hipertansiyonun bulunma süresi açısından istatiksel anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta asendan aorta çapı arasında fark bulunamadı ancak sol atriyum çapı metabolik sendrom grubunda daha fazlaydı ancak bu fark istatiksel açısından anlamlı değildi. Ayrıca kadın hastalar kendi arasında değerlendirildiğinde sol atriyum çapı MS olanlarda MS olmayanlara kıyasla anlamlı olarak daha fazlaydı.SonuçBu çalışmada hipertansif hastalarda eşlik eden MS olması ve olmaması ile ekokardiyografik asendan aorta çapı ve sol atriyum çapı arasında istastiki anlamlı bir bulunamadı.. Ancak metabolik sendromu olan kadın hastalarda sol atrium çapındaki artış anlamlı olarak bulundu. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.Anahtar KelimelerMetabolik Sendrom, Hipertansiyon, Asendan Aorta, Sol Atriyum
Özet (Çeviri)
Introduction and AimIn this study we aimed to evaluate how the ascending aorta and left atrium diameters were affected in hypertensive patients with and without metabolic syndrome.Meterial and MethodsTotally 139 hypertensive patients, 92 with metabolic syndrome (23 males, 69 females, mean age 58.7 ± 9.4) and 47 without (26 males, 21 females, mean age: 60.3 ± 9.1) were included in this study. Echocardiographical ascending aorta and left atrium diameters of all patients were measured.FindingsThere was no significant statistical difference between both groups in terms of age and duration of hypertension. In both groups there was no difference between the ascending aorta diameters, but left atrium diameters were found to be larger in patients with metabolic syndrome which was not statistically significant. However, when just female patients were compared, left atrium diameters were found to be significantly larger in the group with metabolic syndrome.ConclusionIn our study, we could not find statistically significant echocardiographical difference in terms of ascending aorta and left atrium diameters in hypertensive patients with and without metabolic syndrome. However left atrium diameters were found to be significantly larger in females with metabolic syndrome. We believe that further investigations should be performed about this subject.Key WordsMetabolic Syndrome, Hypertension, Ascending Aorta, Left Atrium