Ratlarda lomber laminektomi sonrası oluşan epidural fibrozisin engellenmesinde hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliği
The effects of hyperbaric oxygen treatment in reducing epidural fibrosis after lumbar laminectomy in rats
- Tez No: 236288
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ AYKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, deneysel bir hayvan modeli kullanılarak, hiperbarik oksijen tedavisinin, lomber laminektomi cerrahisi sonrasında gelişen epidural fibrozise ve epidural fibrozisin ağrı komplikasyonuna karşı etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla Wistar cinsi 24 adet rata L5 ? L6 seviyelerinden laminektomi cerrahisi uygulanmıştır. Cerrahilerden sonra denekler rastgele bir şekilde 3 farklı gruba ayrılmış ve birinci grup her hangi ek bir tedavi almadan 6 hafta boyunca takip edilmiştir. Diğer iki gruba ise sırasıyla 3 ve 7 gün boyunca 2,5 ATA basınç altında hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmıştır. Altı hafta boyunca von Frey filamanları ile mekanik geri çekme eşik değerleri ölçülen denekler altıncı haftanın sonunda sakrifiye edilip cerrahiye uğramış spinal segmentleri histopatolojik olarak incelenmiştir.İnceleme sonuçlarına göre gruplar arasında epidural fibrozis ve fibroblast yoğunluğu açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır ancak hiperbarik oksijen alan gruplarda epidural fibrozisin daha az oranda geliştiği gözlenmiştir. Öte yandan mekanik geri çekme eşik değerleri açısından yapılan karşılaştırmada 4 ve 6. hafta sonunda hiperbarik oksijen tedavisi alan hayvanların, kontrol grubuna kıyasla, istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek geri çekme eşik değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.Günümüzde birçok farklı endikasyon için başarı ile uygulanan hiperbarik oksijen tedavisinin, başarısız bel cerrahisi sendromuna neden olan epidural fibrozis üzerine ve epidural fibrozisin en önemli komplikasyonlarından birisi olan ağrı üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Daha büyük örneklem büyüklüğüne sahip, farklı tedavi protokollerinin daha uzun sürelerde incelendiği çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Using an experimental animal model of lumbar laminectomy surgery, this study aims to evaluate the effects of hyperbaric oxygen therapy on both epidural fibrosis formation and pain.For this purpose, 24 adult Wistar rats underwent lumbar laminectomy surgery at L5 and L6 level. Following the surgical procedures, rats were divided into three groups randomly and rats in the control group received no further treatment. Rats in the other two groups received hyperbaric oxygen treatment at 2,5 absolute atmosphere pressure for 3 and 7 days, respectively. Hind paw mechanical withdrawal thresholds were measured using von Frey applicators during the six weeks follow up period. At the end of the 6th week all animals were killed and their spinal segments that underwent lumbar laminectomy were harvested for the histopathological grading of epidural fibrosis and fibroblast density.There was no statistically significant difference among the groups regarding both the extent of peridural fibrosis and fibroblast density; however, the extent of epidural fibrosis in hyperbaric oxygen groups was less than the control group. On the other hand, animals in the hyperbaric oxygen groups demonstrated significantly better hind paw mechanical withdrawal responses compared to the control group on 4th and 6th weeks of the observations.Hyperbaric oxygen therapy which have been proven useful for different indications reduced epidural fibrosis that leads failed back surgery syndrome and pain resulting from it. Further studies with larger cohorts and longer follow up durations are required to reproduce these effects.