Etomidat öncesi uygulanan Midazolam ve Deksmedetomidinin induksiyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of Midazolam and Dexmedetomidin?s effects on induction when applied before etomidate
- Tez No: 236289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda etomidat öncesi salin, midazolam ve deksmedetomidin uygulanarak indüksiyon sırasında oluşabilecek hemodinamik yanıt, enjeksiyon ağrısı ve miyoklonus insidansının yanısıra kirpik refleksi kaybolma zamanı ve etomidat tüketimi üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamız elektif operasyon planlanan ASA I-III grubu 15-70 yaş arası 152 hastada gerçekleştirildi. Olgular rutin monitörize edildi. Ayrıca anestezi derinliği BİS ile takip edildi. Hastalar rastgele 3 gruba ayrılarak grup I'e etomidattan önce salin, grup II'ye midazolam (100µg/kg), grup III'e ise deksmedetomidin (1µg/kg 10 dk içinde i.v) verildi. Ardından kirpik refleksi kaybolana kadar etomidat ile indüksiyon gerçekleştirildi. İndüksiyon esnasında el sırtında ağrı, yanma, soğukluk ve kasılma olup olmadığı ve miyoklonik aktivite gelişip gelişmediği izlendi. Kirpik refleksi kaybolma zamanı ve indüksiyonda gereken etomidat miktarı kaydedildi. Anestezi idamesinde sevofluran (%2) ve N20/02 karışımı kullanıldı.. Hastaların sistolik (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), kalp atım hızları (KAH) ve oksijen satürasyonu, BİS değerleri ve sedasyon düzeyleri preoperatif, ilaç uygulaması sonrası 1. ve 3. dakikada, etomidat ile indüksiyonu takiben 1. ve 3. dakikada ölçülerek kaydedildi. Çalışmamızda grupların demografik verileri birbirine benzerdi (p>0.05). Midazolam grubundaki BİS değerinin deksmedetomidin grubundan daha düşük olduğu, sedasyon skorlarının daha yüksek olduğu gözlendi (p0.05). Midazolam grubunda kirpik refleksi kaybolma zamanı salin ve deksmedetomidin grubuna oranla daha kısa idi. ( sırasıyla p=0.000 ve p=0.029). Midazolam ve deksmedetomidin grubunda etomidatın indüksiyon dozu salin grubuna göre daha düşüktü (p=0.000). Miyoklonus ve enjeksiyon ağrısı insidansı tek başına etomidat grubunda diğer iki gruba göre daha yüksek bulundu (p=0,000). Etomidat sonrası 1.ve 3. dakikalarda SAB ve DAB'ları deksmedetomidin grubunda midazolam ve salin grubuna oranla daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to compare the effects of etomidate consumption and the duration of the loss of eyelash reflex and the incidence of injection pain and myoclonus besides the possible response of hemodynamic effect during the induction with saline, midazalom and dexmedetomidine before applying etomidate. Our study has been conducted on the group of selectively to-be-operated152 patients aged between 15 and 70, ASA I-III. The incidences were routinely monitored. Furthermore, the depth of anestesia was followed by BIS. The patients were randomly grouped in to three and group I was given saline before etomidate, group II midazalom (100µg/kg), and group III dexmedetodimine (1µg/kg within 10 min.s i.v). Consequently, the induction was done with etomidate until the loss of eyelash reflex. The duration of the loss of eyelash reflex and the amount of etomidate given were recorded. It was used the combination of sevoflurane (2%) and N20/02. The systolic (SAP), diyastolic arterial pressure (DAP), the pulse and oxygen saturation, BIS values and pre-operative sedation levels of the patients were measured and recorded after the first and the third minutes of the medication and following the first and the third minutes of induction of etomidate. The demographic data for the groups of patients were similar in our study (p>0.05). BIS values of midazolam group were lower than dexmedetomidine group, and sedation scores were higher (p0.05). The duration of the loss of eyelash reflex was shorter compared to the values of the groups of saline and dexmedetomidine (p=0.000 and p=0.029, respectively). The doze of etomidate induction was lower in midazolam and dexmedetomidine groups compared to saline?s (p=0.000). The incidence of myoclonus and injection pain occurred higher in etomidate group than the others (p=0,000). On the first and the third minutes after etomidate, SAP and DAP were seen lower in dexmedetomidine group compared to midazolam and saline.